Belgicko – Maďarsko 72:56 (kon.) | Rusko – Švédsko 52:57 (kon.) | Francúzsko – Veľká Británia 63:56 (kon.)
Španielsko – Srbsko 71:66 (kon.)
Rusko
52:57 (10:12, 26:27, 39:43)
Švédsko
cz Sobota 06.07.2019, 15:00ME - ženy • O 5. - 8. miesto

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.

Rusko

Rusky do osmifinále postoupily po dvou prohrách až díky třetímu zápasu, v němž zdolaly Bělorusky a díky lepšímu vzájemnému zápasu skončily na konečném třetím místě. V osmifinále narazily svěřenkyně trenéra Langeho na Italky, které po třech velmi vyrovnaných čtvrtinách utavily v té čtvrté. Ve čtvrtfinále Rusky narazily na obhájkyně zlata ze Španělska a rozdíl v kvalitě byl znát, hráčky byly všude o krok později a nakonec podlehly soupeřkám o dvacet čtyři bodů.

Švédsko

I Švédkám stačil k postupu do osmifinále jediný vyhraný zápas, a to hned ten úvodní proti Černé Hoře. Poté svěřenkyně trenéra Gomeze podlehly Češkám i Francouzkám, to je však v konečném důsledku zas tak moc mrzet nemuselo. V osmifinále na Švédky čekaly domácí Lotyšky, které porazily rozdílem patnácti bodů. Nad jejich síly byl ve čtvrtfinále výběr Srbska, od kterého inkasovaly tvrdý direkt, neboť po klaksonu oznamujícím konec zápasu byl rozdíl mezi oběma celky osmadvacetibodový.

Vzájemné zápasy

Papírovými favoritkami jsou basketbalistky Ruska. Těm hrají do karet i letošní dva vzájemné zápasy v rozmezí dvou dnů, svěřenkyně trenéra Langeho totiž v obou zvítězily. Avšak přátelské zápasy a zápas na mistrovství světa se nedá srovnávat. Dá se očekávat úplně jiné nasazení od obou týmů a Švédky rozhodně mohou favoritky zaskočit.

00:01
    Utkání právě začalo. (0:0)

00:18
    První koš zaznamenávají Rusky, z pod koše se prosadila Vadjevová. (2:0)

00:51
    Švédky rychle odpovídají, z pravé lajny zamířila přesně Kalis Loydová. (2:2)

01:39
    Regan Magarityová se prosmýkla kolem soupeřky a neomylně zavěsila. (2:4)

02:43
    Krásné sólo z pravé strany až k úspěšnému hodu ukázala Raisa Musinová, jež při pokusu dokonce bya faulována. Šestku ale neproměnila. (4:4)

03:31
    Loydová se zbavila své osobní strážkyně a i v pádu dokázala trefit koš, skvělá práce švédské hráčky. (4:6)

04:13
    Po skvělém doskoku Nystromové se balón dostal až k Eldebrinkové, která dokázala vyzrát na bloky protihráčky a zaznamenat další dva body. (4:8)

04:27
    Po faulu Fedorenkovové dostala Eldebrinková příležitost dvou trestných hodů. Proměnila oba. (4:10)

04:56
    Zhosselina Maigaová si udělala prostor a poté střelou o desku trefila cíl. (6:10)

05:39
    Vieurová pohrdla oběma trestnými hody. Na druhé straně se do obrany soupeřek vrhla Frida Eldebrinková, jež si vedla o poznání lépe, než soupeřka před malou chvílí. (6:12)

07:23
    Magarityová se svým pokusem za tři body neuspěla, do protiútoku se tak vydaly Rusky. Po přihrávce Šilovové se z pod koše prosadila Vieruová. (8:12)

08:50
    Švédská hráčka Loydová se dopustila faulu a jelikož to byl už pátý týmový faul, tak následovaly dva trestné hody pro Rusky. Vadjevová zapsala stoprocentní úspěšnost. (10:12)

10:00
    První čtvrtina skončila. (10:12)

10:01
    Začala druhá čtvrtina. (10:12)

10:57
    Máme srovnáno. Anastasia Šilovová předvedla skvělý útočný doskok a ještě v letu stihla přesně zakončit. (12:12)

11:17
    Už podruhé v zápase se stalo, že by ruská hráčka neproměnila ani jednu nařízenou šestku. Švédka Loydová se ihned vydala do brejku, jež zakončila dvěma body. (12:14)

12:15
    Rychlo kombinací Švédek zakončila pěkným uvolněním po pravé straně Magarityová. (12:16)

12:28
    Blesková odpověď v podání soupeřek. Po přihrávce Vieruové se sama pod košem nemýlila Logunovová. (14:16)

13:05
    Zahuová ukradla balń a dodriblovala až k pravé lajně, odkud nahrála Magarityové, ta se dokázala prosadit i přes vysoký blok soupeřky. (14:18)

14:24
    První trojka utkání, o níž se postarala z levé strany palubovky Raisa Musinová. (17:18)

15:27
    Své premiérové body v zápase zapisuje Binta Drammehová. Vedení Švédek je tak tříbodové. (17:20)

15:51
    Po nepřesném pokusu Vadjevová míč po skvělém doskoku získala Musinová, jež za spoluhráču dokonala to, co se jí nepovedlo, tedy vstřelit koš. (19:20)

16:56
    Trojka přichází i na straně Švédek, o tu vůbec první se zasloužila Elin Eldebrinková. (19:23)

17:32
    Opět se v akci ukázala Eldebrinková, která neměla komu přihrát, a tak vystřelila. A udělala dobře, její hod o obroučku skončil v koši. (19:25)

18:04
    Důrazná Vadjejová si udělala prostor a ze středu palubovky zamířila přesně. (21:25)

18:41
    Podobná situace, jako před malou chvílí s tím rozdíle, že střílela Natalia Vieruová. (23:25)

19:14
    Elin Eldebrinková ukradla balón soupeřce a v samostatném úniku se nemýlila. (23:27)

19:27
    Po pátém týmovém faulu Švédek dostala k dispozici dva trestné hody Levčenková. Avšak proměnila jen jeden. (24:27)

19:52
    Opět faulovaná Levčenková, jež si tentokráte vedla lépe, neboť trefila obě šestky. (26:27)

20:00
    Druhá čtvrtina skončila. (26:27)

Je za námi polovina utkání, po níž Švédky vedou nad Ruskami o jeden jediný bod. Samotné skóre napovídá, že oba týmy jsou si velmi vyrovnané. Po celých dvacet minut jsme nebyli svědky nějakého většího náskoku ať už jednoho, nebo druhého celku. Druhá polovina zápasu slibuje velké drama.

20:01
    Začala třetí čtvrtina. (26:27)

20:11
    Koš s faulem zaznamenala hned po jedenácti sekundách čtvrtiny Loydová. Nařízenou šestku ovšem neproměnila. (26:29)

21:33
    Při hodu byla faulována Vadjevová. Proměnila však jen jeden trestný hod. (27:29)

21:53
    Třetí trojka v zápase a druhá na straně Švédek. Více času dokonale využila Kalis Loydová. (27:32)

22:04
    Bleskurychlá odpověď Rusek. Leškovčevová se ale prosadila "pouze" za dva body. (29:32)

22:15
    S přesnými zásahy se nyní roztrhl pytel. Loydová tentokráte v roli přihrávající hráčky, zakončovala Magarityová. (29:34)

22:30
    Zbytečný faul Leškovčevové, po němž Magarityová proměnila obě šestky. (29:36)

23:00
    Uběhly teprve tři minuty ze čtvrtiny a Rusky už mají na svém kontě čtyři týmové fauly. Za každý další prohřešek tak budou potrestány dvěma trestnými hody. (29:36)

24:08
    Frida Eldebrinková se vůbec nekoukala na čas, který Švédkám rychlým tempem vypršel. Z následujícího útoku se Vadjejová dokázala prosadit i navzdory dvěma blokujícím protihráčkám. (31:36)

24:58
    Po krásné přihrávce od Halvarssonové se pod košem objevila nikým nehlídaná Magarityová, jež se v jednoduché pozici nemýlila. (31:38)

26:18
    Loydová neuspěla, na druhé straně rychlé přečíslení Rusek čtyři na dvě zakončila Šilovová. (33:38)

27:02
    Amanda Zahuiová naznačila přihrávka, následně se ale i s balónem otočila a poslala ho do koše. (33:40)

27:49
    Druhou trojku ruských basketbalistek v zápase trefuje Šilovová. Ta se tak prosazuje podruhé v krátkém časovém rozmezí. (36:40)

28:42
    Tentokráte se za tři body trefila Logunovová. Náskok Švédek je tak rázem pouze jeden bod! (39:40)

29:59
    S klaksonem oznamující konec čtvrtiny zamířila za tři body přesně Eldebrinková! Tento koš může být v konečném součtu velmi důležitým! (39:43)

30:00
    Třetí čtvrtina skončila. (39:43)

30:01
    Začala čtvrtá čtvrtina. (39:43)

30:12
    Krátce po začátku čtvrté čtvrtiny snižuje manko na dva body Logunovová. (41:43)

31:43
    Je vyrovnáno! Z pravé strany se pod koš prodarala Levčenková, odkud také přesně zavěsila. (43:43)

31:53
    Švédky ovšem odpovídají velmi rychle, a to dokonce střelou za tři body! Její autorkou je Loydová. (43:46)

32:14
    Po faulu švédské hráčky proměnila Vieurová pouze jednu šestku. (44:46)

32:25
    Druhá trojka v krátkém časovém sledu zajišťuje Švédkám pětibodové vedení! (44:49)

34:43
    Z pod koše se za dva body trefila Vieurová. Závěr zápasu slibuje velké drama. (46:49)

35:34
    Po krásné přihrávce Vieruové se z levé strany trefila Vadjevová. (48:49)

35:57
    Avšak Eldebrinková nechce dopustit změnu vedoucího týmu, a tak z pravé strany trefuje krásný čistý koš. (48:51)

36:13
    Jenže Vadjejová se trefuje podruhé během minuty, náskok soupeřek tak stahuje znovu na jeden bod. (50:51)

37:29
    Rusky jdou do vedení v klíčové fázi zápasu! Z pravé strany se o obroučku tefila Vieruová. (52:51)

37:46
    Jenžě Vieruová vzápětí faulovala a Loydová proměnila obě šestky. (52:53)

39:37
    Frida Eldebrinková se s klaksonem oznamujícím konec útoku trefila! Dvacet vteřin před koncem tak Švédky vedou o tři body. (52:55)

39:46
    Po faulu Šilovové proměnila Zahuiová oba trestné hody. Tohle už Rusky nedotáhnou. (52:57)

Konec zápasu. (52:57)

Švédky porazily basketbalistky Ruska 57:52 a zítra si tak zahrají o konečné páté místo. Utkání bylo po celý průběh velmi vyrovnané, ani jeden tým se nedokázal dostat do výraznějšího náskoku. Nutno ovšem podotknout, že svěřenkyně trenéra Gomeze byly neustále v mírném nákoku, až dvě minuty před koncem se Rusky dostaly do vedení, avšak to bylo jen chvilkové. Na Švédky v zítřejším utkání čeká Belgie, Rusky o konečné sedmé místo budou hrát s Maďarkami.

To je ode mě pro dnešek vše. Děkuji za pozornost a u dalších přenosů se budu těšit zase někdy na počtenou. (16:53:39)