5. etapa: Pau -Laruns sk Vítěz: J. Hindley (AUS) (kon.)
5. etapa: Pau -Laruns

Vítěz: J. Hindley (AUS)

Streda 05.07.2023, 13:25Tour de France

Zítra čeká cyklisty v Pyrenejích další náročná zkouška, o 18 km kratší horská etapa než byla ta dnešní z Tarbes do Cauterets-Cambasque. Pro dnešek se loučím a děkuji za pozornost. (18:01:49)

První horská etapa letošní Tour de France nabídla několik zvratů a poněkud takticky nezvládnutý boj favorizované stáje Emirátů. Do úniků se tlačil především Belgičan Wout van Aert, který získal ocenění za bojovníka etapy. Nicméně v patnáctikilometrovém výšlapu na Col de Soudet jej předstihl Rakušan Felix Gall, který je po této etapě novým králem vrchařů. Nízko bodovanou prémii třetí kategorie přenechal Lotyši Neilandsovi a znovu zaútočil na závěrečný strmý kopec Col de Marie Blanque, kde získal body za druhé místo. Před vrcholem totiž zaútočil k rozhodujícímu trháku Australan Jai Hindley, jenž už si nenechal etapové vavříny nikým vzít.
    Peloton ztrácel před tímto výjezdem i přes čtyři minuty, v kopci se ale skupina hlavních favoritů utrhla a rozhodující moment přišel zhruba dva kilometry před prémií, kdy nikdo nestačil tempu Jonase Vingegaarda. Dán nechal daleko za sebou hlavní konkurenta Pogačara i bratry Yatesovy, předjížděl jednoho závodníka za druhým a nakonec přijel s čtyřčlenným vláčkem na pátém místě.

Pátá etapa Tour de France byla ukončena.

Cílem v Laruns projela poslední skupina 14 opozdilců, jako úplně poslední protnul cílovou čáru celý odřený Fabio Jakobsen, nicméně v pohodě to stihl v časovém limitu se ztrátou 33:50 minuty na vítěze.

Více než půl hodiny po dojezdu australského závodníka zbývá na trati stále 26 opozdilců, kteří se pokusí stihnout časový limit 42:41 minuty za vítězem pro pokračování v závodu.

cíl
    Postupně projíždějí cílem v Laruns další cyklisté. Na 39. místě dojel s bezmála sedmiminutovým odstupem i jeden z hrdinů etapy Krists Neilands, který strávil část mezi dvěma nejprudšími kopci v úniku.

cíl
    Pogačarova skupina se Skjelmosem, Martínezem, Gauduem, Rodríguezem, Haigem, Kussem, Madouasem a bratry Yatesovými nakonec zapisuje ztrátu 1:38 minuty.

cíl
    Sprint další čtveřice proběhl 32 vteřin za vítězem a byl rozhodnutý už nějakých sto metrů před cílem, bonusové vteřiny získal Giulio Ciccone za druhé a král hor Felix Gall za třetí místo. Na dalšího člena Bory Buchmanna zbyly „brambory“, Vingegaard podle očekávání dojel dvě vteřiny za balíkem, který si vezl závěrečné kilometry za zády.

cíl
    Sedmadvacetiletý Australan Jai Hindley (Bora-Hansgrohe) je vítězem páté etapy a do té šesté oblékne zaslouženě žlutý trikot!

0,7 km
    Jai Hindley si užívá závěrečné stovky metrů v Larunsu, ale samozřejmě dál jede ze všech sil o každou vteřinu.

2,5 km
    Hindley si jede pro etapový triumf, Vingegaard táhne trio za sebou s mankem 40 vteřin. Na skupinku, v níž je většina dalších spolufavoritů Tour, naopak najíždí minutu a deset vteřin.