Individuálne preteky (muži) sk Víťaz: Richard Carapaz (Ekvádor) (kon.)
koniec udalosti
Individuálne preteky (muži)

Víťaz: Richard Carapaz (Ekvádor)

Sobota 24.07.2021, 04:00 • Musashinonomori Park - Fuji International Speedway, Japonsko • Olympijské hry - cestná cyklistika
   
  To je odo mňa z týchto pretekov všetko. Ďakujem vám za pozornosť a prajem pekný zvyšok soboty. (11:01:31)
   
  Máme za sebou dramatické preteky v cestnej cyklistike mužov, po ktorej sa z historického zlata raduje Ekvádor. Poďme ale postupne. Po štarte sa rýchlo vytvoril únik, v ktorom bolo osem cyklistov a medzi nimi i Juraj Sagan. Tento únik mal dlho výrazný náskok pred pelotónom a dostihnutý bol až zhruba 40 km pred cieľom. Potom už začal súboj hlavných favoritov, ktorí sa vo svojich útokoch striedali takmer počas celého zvyšku trate. Kľúčovým momentom pretekov bol nástup Američana Brandona McNultyho zhruba 25 km pred cieľom. K nemu sa totiž pripojil Ekvádorčan Richard Carapaz, ktorý spolu s ním postupne navyšoval náskok pred skupinou prenasledovateľov a nakoniec mu dokázal zhruba 5 km pred cieľom definitívne utiecť. V cieli, kam napokon prišiel s náskokom viac ako minúty si tak mohol úplne sám vychutnať, aké je to stať sa olympijským víťazom. Za ním sa bojovalo o ďalšie dve medaily, ktoré v špurte, ktorý musela rozhodnúť až cieľová fotografia, získali Wout van Aert (Belgicko) a Tadej Pogačar (Slovinsko). Ani jeden zo Slovákov dnešné preteky nedokončil, Juraj Sagan však bol výrazne vidieť v najdlhšom úniku pretekov.
   
  Konečné poradie:

  1. Richard Carapaz (Ekvádor) 6:05:26 hod
  2. Wout van Aert (Belgicko) +1:07 min
  3. Tadej Pogačar (Slovinsko) +1:07
  4. Bauke Mollema (Holandsko) +1:07
  5. Michael Woods (Kanada) +1:07
  6. Brandon McNulty (USA) +1:07
  7. David Gaudu (Francúzsko) +1:07
  8. Rigoberto Urán (Kolumbia) +1:07
  9. Adam Yates (Spojené kráľovstvo) +1:07
  10. Maximilian Schachmann (Nemecko) +1:21
  ---------------------------------------------------------------
  Juraj Sagan a Lukáš Kubiš (Slovensko) preteky nedokončili.
   
  Cieľ
  Postupne prichádzajú do cieľa už s pomerne výraznou stratou ďalší pretekári, ktorí z pretekov v ich priebehu neodstúpili. Môžu si tak užiť potlesk divákov na Fuji International Speedway.
   
  Cieľ
  Za nimi prichádza do cieľa Bauke Mollema (Holandsko) a prvú päticu uzatvára Michael Woods (Kanada).
   
  Cieľ
  Wout van Aert bol podľa cieľovej fotografie veľmi tesne druhý a Tadej Pogačar tretí!
   
  Cieľ
  Nikto zo skupiny prenasledovateľov sa nepokúsil v úplnom závere o únik, došlo tak k záverečnému špurtu a v ňom bola najlepšia dvojica Wout van Aert – Tadej Pogačar. Na prvý pohľad však nebolo jasné, kto prešiel cieľom ako prvý, a tak sa ešte čaká na potvrdenie.
   
  Cieľ
  Richard Carapaz zavŕšuje svoj úspešný únik a osamotene prichádza do cieľa! Pre Ekvádor tak získava historicky prvú olympijskú medailu z cestnej cyklistiky a rovno zlatú!
   
  1 km
  Carapaz sa už začína usmievať a už vie, že mu olympijské zlato neutečie. V skupine prenasledovateľov sa s pokusom o útok zatiaľ vyčkáva.
   
  2 km
  Richard Carapaz (Ekvádor) má 2 kilometre pred cieľom stále viac ako polminútový náskok a stane sa olympijským víťazom! Za ním prebieha taktický boj o ďalšie dve medaily.
   
  3 km
  Na čele skupinky prenasledovateľov sa v tejto chvíli striedajú hlavne van Aert a Pogačar. Ostatní pretekári čakajú skôr v závetrí.
   
  4 km
  Carapaz má takmer polminútový náskok a blíži sa k olympijskému zlatu. Stíha ho stále osemčlenná skupinka, v ktorej sú Wout van Aert či víťaz posledných dvoch ročníkov Tour de France Tadej Pogačar.
   
  4,5 km
  McNulty je dostihnutý skupinou prenasledovateľov, ktorá sa okolo neho doslova prehnala. Zdá sa, že sa Američan neudrží ani v tejto skupine.
   
  5 km
  Carapaz unikol McNultymu, ktorému akoby v závere trochu došli sily. K nemu sa postupne doťahujú jazdci zo skupiny prenasledovateľov.
   
  6 km
  Na čelo stíhacej skupiny sa teraz posunul Slovinec Tadej Pogačar. Pretekári sa už blížia na cieľový okruh Fuji International Speedway, kde sa rozhodne o držiteľoch olympijských medailí.
   
  7 km
  Carapaz a McNulty sa už tiež obzerajú za seba a taktiež pridali. Ich náskok sa drží na úrovni cca 15 sekúnd.
   
  9 km
  Už len osemčlenná skupina prenasledovateľov ide úplne na doraz a dokázala stiahnuť stratu pod 20 sekúnd. Na rovinatom úseku má Carapaza a McNultyho na dohľad.
   
  11 km
  Van Aert sa pokúsil o útok, veľmi rýchlo ho ale ostatní pretekári zo skupiny prenasledovateľov zlikvidovali a opäť sa už menej početná skupina spojila.
   
  12 km
  Zdá sa, že zo skupinky prenasledovateľov vypadávajú už úplne vyčerpaní Jakob Fuglsang a Michał Kwiatkowski.
   
  13 km
  Napriek vysokému tempu, ktoré drží Wout van Aert, sa skupina prenasledovateľov stále nepribližuje Carapazovi a McNultymi. Tí už tak začínajú mať olympijské medaily na dohľad.
   
  15 km
  Zo skupinky prenasledovateľov vypadol Alberto Bettiol, ktorý má zrejme nejaký svalový problém. Náskok Carapaza s McNultym sa stále drží nad 40 sekundami.
   
  17 km
  V úniku, ktorý má náskok už viac ako 40 sekúnd, sa nachádzajú Richard Carapaz (Ekvádor) a Brandon McNulty (USA). Za nimi sú v skupine prenasledovateľov Tadej Pogačar (Slovinsko), Alberto Bettiol (Taliansko), Rigoberto Urán (Kolumbia), Maximilian Schachmann (Nemecko), Michał Kwiatkowski (Poľsko), Wout van Aert (Belgicko), David Gaudu (Francúzsko), Bauke Mollema (Holandsko), Jakob Fuglsang (Dánsko), Michael Woods (Kanada) and Adam Yates (Spojené kráľovstvo).
   
  18 km
  Náskok vedúcej dvojice je už 36 sekúnd. Skupinka prenasledovateľov viac-menej spolupracuje, k ničomu to ale zatiaľ nevedie.
   
  20 km
  V zjazde z priesmyku Kagosaka sa náskok Carapaza s McNultym ešte zvýšil a na pretekároch v skupinke prenasledovateľov je vidieť, že začínajú v zjazde riskovať.
   
  22 km
  Carapaz s McNultym idú zatiaľ výborne a udržujú si stále náskok takmer pol minúty. Do cieľa pritom chýba už len viac ako 20 km.
   
  23 km
  V krátkom stúpaní na priesmyk Kagosaka sa náskok dvojice Carapaz – McNulty zvýšil už takmer na 30 sekúnd. Pelotón zatiaľ stratu na túto dvojicu vôbec neznižuje.
   
  24 km
  K nemu sa dokázal dotiahnuť Richard Carapaz a táto dvojica si na zhruba kilometrovom úseku vypracovala náskok už 17 sekúnd.
   
  25 km
  Van Aert a další jazdci tiež dostihli Fuglsanga, prichádza ale ďalší nástup, tentokrát v podaní Brandona McNultyho.
   
  26 km
  Pritom sa však začína trhať samotný pelotón, pretože za Fuglsangom vyrazili i Pogačar či Kwiatkowski.
   
  28 km
  Dán Jakob Fuglsang vyrazil z tejto skupiny do útoku a zdá sa, že opäť bude jeho najväčším prenasledovateľom Wout van Aert, ktorý diktuje tempo na čele toho, čo zostalo z pelotónu.
   
  30 km
  Presne to sa i stalo. Do cieľa pokračuje na čele skupina 13 cyklistov a dajú sa tak očakávať ďalšie útoky.
   
  32 km
  Woods síce má pár desiatok metrov náskok v zjazde z Mikuni, skupinka prenasledovateľov je ale pomerne silná, a tak sa dá očakávať, že ho čoskoro dostihne.
   
  33 km
  Wout van Aert sa už takmer dotiahol do vedúcej skupinky, z nej ale nastúpil Michael Woods a pretekári tak budú znovu naháňať útočiaceho cyklistu.
   
  34 km
  Do vedúcej skupinky Tadeja Pogačara sa postupne dokázali dostať Richard Carapaz (Ekvádor), Alberto Bettiol (Taliansko), Michał Kwiatkowski (Poľsko) a Rigoberto Urán (Kolumbia). Za nimi nasleduje stíhacia skupina ťahaná van Aertom.
   
  35 km
  Wout van Aert skvele pracuje na čele pelotónu a stiahol stratu na Pogačarovu skupinku na zhruba 10 sekúnd. Pritom z hlavného balíka postupne vypadávajú ďalší pretekári.
   
  36 km
  Na krátkom úseku stúpania si trojica Pogačar – Woods – McNulty vytvorila už takmer 20-sekundový náskok a pelotón, vedený hlavne Belgičanmi, tak bude musieť zareagovať.
   
  37 km
  Slovinec Tadej Pogačar vyrazil do útoku a dokázal si pred pelotónom vypracovať náskok! Za ním z hlavného balíka vyštartovali Američan Brandon McNulty a Kanaďan Michael Woods.
   
  37 km
  Z pelotónu vypadáva i Nairo Quintana či Alejandro Valverde.
   
  38 km
  Na čelo pelotónu sa posunuli Belgičania, ktorí tempo ešte viac zvýšili. Ďalším kvalitným pretekárom, ktorí mu nestačí, je Holanďan Tom Dumoulin.
   
  39 km
  Z hlavného balíka odpadávajú aj dobrí vrchári ako je Španiel Ion Izagirre či Dán Kasper Asgreen. Vincenzo Nibali sa ešte v úniku drží, je však už veľmi blízko cyklistom v hlavnom balíku.
   
  40 km
  Začína stúpanie na priesmyk Mikuni. Pelotón sa pri vysokom tempe Talianov začína rozpadávať a postupne z neho odpadávajú pretekári, ktorí už toho majú dnes zjavne dosť.
   
  43 km
  Taliani sa dnes zatiaľ javia ako najsilnejší tím a na čele pelotónu opäť nasadili k veľmi ostrému tempu. Pelotón sa drží viac-menej pohromade.
   
  48 km
  Evenepoel, Nibali a Dunbar ale nespolupracovali ideálne a pelotón, ktorý znovu zvýšil obrátky, ich napokon dokázal dostihnúť. O chvíľu bude minulosťou už i hlavný únik pretekov, z ktorého zostala trojica pretekárov vrátane Čecha Michaela Kukrleho.
   
  49 km
  Trojica Evenepoel – Nibali – Dunbar si za krátku chvíľu vytvorila menší náskok pred pelotónom a pomaly, ale isto, sa približuje k trojici pretekárov, ktorá na čele zostala z pôvodného úniku.
   
  51 km
  Únik vedený Carusom pelotón zlikvidoval, okamžite ale prišiel ďalší útok vedený Begičanom Remcom Evenepoelom. Toho sa dokázali zachytiť Vincenzo Nibali a Ír Edward Dunbar.
   
  52 km
  Strata pelotónu už je len tesne nad jednou minútou. Z vedúcej skupinky medzitým vypadol i Juhoafričan Nicholas Dlamini.
   
  53 km
  Juraj Sagan nestačí tempu vedúcej skupinky a vypadáva z nej. Pred pelotónom medzitým vznikla trojčlenná skupinka zložená z Damiana Carusa (Taliansko), Mauriho Vansevenanta (Belgicko) a Wilca Keldermana (Holandsko).
   
  54 km
  Z pelotónu vyrazil dopredu Talian Damiano Caruso, ktorého sa dokázal zachytiť Belgičan Mauri Vansevenant.
   
  56 km
  Znižovanie náskoku vedúcej pätice pokračuje a pelotón stráca už len 2 minúty a 20 sekúnd.
   
  58 km
  Z pretekov medzitým odstúpil Geraint Thomas, ktorý bol po páde v priebehu pretekov poriadne doudieraný. Pelotón opäť pridal a znížil stratu na vedúcu skupinku už pod 3 minúty.
   
  60 km
  Do čela pelotónu sa opäť posunul Talian Giulio Ciccone, ktorý pracuje pre talianskeho lídra Vincenza Nibaliho.
   
  62 km
  Na okruhu, kde bude cieľ, už je i pelotón. Cyklistov dnes ešte čaká stúpanie na priesmyk Mikuni, druhé krátke stúpanie na priesmyk Kagosaka a následný zjazd do cieľa.
   
  65 km
  Vedúca skupinka prešla po motoristickom okruhu Fuji International Speedway, kde bude cieľ olympijských pretekov. Jej náskok sa po výraznom zvýšení tempa pelotónu znížil na zhruba 4 minúty.
   
  67 km
  Tempo pelotónu a vedúcej skupinky je teraz prakticky rovnaké a náskok vedúcej pätice sa tak ustálil na zhruba 4 a pol minútach.
   
  70 km
  Skupinky, na ktoré sa pelotón v zjazde roztrhal, sa spojili. Hlavný balík stráca na vedúcu skupinku, v ktorej sa stále nachádza i Juraj Sagan, 4 a pol minúty.
   
  73 km
  Počet cyklistov v pelotóne výrazne klesol, dokázal sa ale doňho vrátiť Alejandro Valverde, ktorý z neho vypadol pri stúpaní na horu Fudži.
   
  78 km
  Pelotón sa v zjazde trochu roztrhal a po tom, čo klesol do údolia, opäť znižuje náskok vedúcej skupinky. Ten teraz dosahuje zhruba 4 a pol minúty.
   
  80 km
  Na čele sa s náskokom takmer 5 minút stále nachádza pätica cyklistov:
  - Nicholas Dlamini (Juhoafrická republika)
  - Michael Kukrle (Česko)
  - Juraj Sagan (Slovensko)
  - Polychronis Tzortzakis (Grécko)
  - Orluis Aular (Venezuela)
   
  82 km
  V zjazde sa strata pelotónu na vedúcu skupinku ustálila zhruba na 5 minútach.
   
  84 km
  Aj pelotón už prešiel vrcholom hory Fudži, a tak, ako cyklisti v úniku, aj jazdci hlavného balíka sa teraz nachádzajú v zjazde do údolia, kde po rovinatom úseku bude nasledovať stúpanie na priesmyk Mikuni.
   
  90 km
  Pätica cyklistov v úniku už prešla vrcholom hory Fudži, jej náskok ale klesol zhruba na 5 minút a ak bude pelotón pokračovať v tempe, ktoré teraz diktujú hlavne Taliani, tak sa ich sólová jazda stane čoskoro minulosťou.
   
  92 km
  Giulio Ciccone na čele pelotónu nastavil také tempo, že z pelotónu odpadol Čech Zdeněk Štybar či Španiel Alejandro Valverde. Početne sa pelotón teraz poriadne prerieďuje.
   
  95 km
  Na čele pelotónu teraz pracujú Taliani, ktorí ešte viac zvýšili už pomerne vysoké tempo hlavného balíka. Náskok vedúcej skupinky klesol už takmer na 7 minút.
   
  99 km
  Lukáš Kubiš prestáva stačiť tempu pelotónu a pomaly odpadáva z hlavného balíka. Spolu s ním sa za pelotónom ocitol i obhajca olympijského zlata z Ria Greg Van Avermaet. Náskok vedúcej skupinky navyše po dlhej dobe klesol pod 10 minút a pri tempe pelotónu sa dá očakávať jeho ďalšie znižovanie.
   
  101 km
  Tempo pelotónu sa pri stúpaní na horu Fudži ešte viac zvýšilo a niektorí slabší vrchári už naň začínajú doplácať. Náskok vedúcej skupinky sa už znížil pod 11 minút.
   
  103 km
  Náskok cyklistov v úniku začína výraznejšie klesať až pri výjazde na horu Fudži. Pelotón veľmi rýchlo znížil svoju stratu o minútu a pol na úroveň cca 12,5 minúty.
   
  105 km
  Cyklisti v úniku (vrátane Juraja Sagana) začali stúpanie na horu Fudži. Toto stúpanie je dlhé 14,5 km s priemerným sklonom 6%. Maximálny sklon 9,4 % je v poslednej tretine kopca.
   
  108 km
  Na čele pelotónu pracujú silné tímy ako Belgicko či Slovinsko, tempo hlavného balíka sa ale stále príliš nezvyšuje. Pelotón znižuje stratu na vedúcu skupinku len po sekundách.
   
  114 km
  Stále žiadna zmena v priebehu pretekov. Pelotón síce trochu pridal a jeho strata na vedúcu skupinku sa znížila takmer na 14 minút, favorizované tímy ale zrejme stále necítia potrebu výraznejšie zvyšovať tempo.
   
  120 km
  Vedúca skupinka je už v údolí po zjazde z priesmyku Kagosaka. V tejto chvíli má náskok takmer 15 minút.
   
  122 km
  Technické problémy mal teraz Francúz Guillaume Martin, ktorý si za pelotónom musel vymeniť bicykel.
   
  124 km
  Na trati sa v týchto chvíľach vlastne nič nedeje, pretekári navyšujú budú o chvíľu prechádzať občerstvovacou zónou.
   
  129 km
  Azerbajdžanský cyklistika Elčin Asadov, ktorý ako prvý odpadol z úniku, je práve dostihnutý pelotónom.
   
  132 km
  Vedúca skupinka s Jurajom Saganom má pred pelotónom náskok 15 minút. Pretekárov teraz čaká zjazd do údolia a potom dlhé stúpanie na slávnu horu Fudži.
   
  133 km
  Pätica pretekárov v úniku dobre spolupracuje a naďalej si udržuje výrazný náskok pred peletónom. Ten postupne zvyšuje svoje tempo.
   
  136 km
  Cyklisti v úniku už stúpajú na priesmyk Kagosaka. Jedná sa o stúpanie dlhé 2,2 km s pomerne pravidelným sklonom – v priemere 4,8 % a maximálne 5,4 %.
   
  138 km
  Tristan De Lange, ktorý unikol pelotónu, bol po niekoľkých kilometroch dostihnutý pelotónom a nakoniec nestačil ani jeho zvýšenému tempu a vypadol z neho.
   
  140 km
  V úniku sa v tejto chvíli nachádza pätica cyklistov:
  - Nicholas Dlamini (Juhoafrická republika)
  - Michael Kukrle (Česko)
  - Juraj Sagan (Slovensko)
  - Polychronis Tzortzakis (Grécko)
  - Orluis Aular (Venezuela)
   
  148 km
  Vedúca pätica vrátane Juraja Sagana a Čecha Michaela Kukrleho už má za sebou stúpanie na Doši a čaká ju zhruba 15 km dlhá zvlnená pasáž, zakončená krátkym stúpaním na priesmyk Kagosaka.
   
  153 km
  Tempu vedúcej skupinky medzitým prestali stačiť cyklista z Burkiny Faso Paul Daumont a i Rumun Eduard-Michael Grosu. Na čele je tak už len 5 pretekárov.
   
  154 km
  Z pelotónu vyštartoval dopredu Tristan De Lange (Namíbia), ktorý si postupne vypracoval zhruba dvojminútový náskok pred hlavným balíkom.
   
  159 km
  Do čela pelotónu sa postupne posunuli Slovinci, ktorí sa tam striedajú hlavne s Belgičanmi. Únik ale naďalej navyšoval svoj náskok pred pelotónom až na 19 minút.
   
  171 km
  Stúpanie na Doši si už vo vedúcej skupinke začalo vyberať svoju daň. Tempu nestačil reprezentant Azerbajdžanu Elčin Asadov, na čele sa tak nachádza skupinka už len siedmich cyklistov.
   
  183 km
  Pelotón opäť trochu spomalil a náskok osemčlenného úniku, v ktorom je i Juraj Sagan, znovu výrazne vyskočil, tentokrát až takmer na 13 minút. Pretekári sa už dostali do hornatejšieho terénu.
   
  196 km
  Pretekári prešli pomerne rovinatú úvodnú pasáž trate. Na čele pelotónu sa striedajú silné tímy, hlavne Belgicko, Francúzsko, Španielsko a Taliansko, a strata hlavného balíka na vedúcu skupinku sa drží okolo ôsmich minút.
   
  212 km
  V čelnej skupinke sa nachádzajú:
  - Nicholas Dlamini (Juhoafrická republika)
  - Michael Kukrle (Česko)
  - Juraj Sagan (Slovensko)
  - Eduard-Michael Grosu (Rumunsko)
  - Polychronis Tzortzakis (Grécko)
  - Orluis Aular (Venezuela)
  - Elčin Asadov (Azerbajdžan)
  - Paul Daumont (Burkina Faso)

  Náskok tejto skupinky pred pelotónom postupne narástol až takmer na 9 minút.
   
  227 km
  Hneď od štartu došlo k prvým pokusom o únik, ktorý skončil odtrhnutím skupinky ôsmich cyklistov od pelotónu. Únik, do ktorého sa dostali aj Juraj Sagan a Čech Michael Kukrle, si rýchlo vytvoril viac ako minútový náskok.
   
  Dobré ráno, vitajte ešte raz pri on-line prenose z individuálnych pretekov mužov v cestnej cyklistike na letných olympijských hrách 2020 v Tokiu. Poďme si na začiatok v krátkosti pripomenúť doterajší priebeh pretekov.
   
  Zlatí medailisti z posledných olympiád

  2000 – Jan Ullrich (Nemecko)
  2004 – Paolo Bettini (Taliansko)
  2008 – Samuel Sánchez (Španielsko)
  2012 – Alexandr Vinokurov (Kazachstan)
  2016 – Greg Van Avermaet (Belgicko)
   
  Slováci na štarte

  V týchto pretekoch uvidíme dvoch slovenských cyklistov – Juraja Sagana (Bora-Hansgrohe) a Lukáša Kubiša (Dukla Banská Bystrica).
   
  Hlavní favoriti

  Hlavnými favoritmi na víťazstvo sú zrejme dvaja Slovinci – Tadej Pogačar a Primož Roglič. Prvý z nich ide do týchto pretekov už ako dvojnásobný víťaz Tour de France, naopak Roglič ako víťaz posledných dvoch Vuelt musel v priebehu tohtoročnej Tour de France odstúpiť, takže jeho zdravotný stav je otázny. Taktiež je otázkou, ako budú rozložené pozície v slovinskom tíme – či bude vopred určený líder alebo sa rozhodne podľa aktuálnej situácie na trati.

  Favoritov môžeme nájsť i v belgickom tíme. Obhajca zlata z poslednej olympiády v Riu Greg Van Avermaet je síce na štartovej listine, kandidátmi na medailu sú ale tentokrát skôr jeho kolegovia Remco Evenepoel a Wout van Aert. Na štarte nechýba ani tretí pretekár z poslednej Tour de France Richard Carapaz (Ekvádor), Adam Yates (Spojené kráľovstvo), Alejandro Valverde (Španielsko) či Bauke Mollema (Holandsko).
   
  Trať

  Organizátori Olympijských hier pripravili pre cyklistov veľmi náročnú trať, ktorá je vhodná skôr pre vrchárov či klasikárov. Na trati dlhej 234 kilometrov sa nachádza päť stúpaní. Úvodných 75 km prinesie zvlnený profil a dlhý postupný výjazd na základňu prvého z piatich väčších stúpaní – cestu Doši (5,9 km, sklon 5,7 %) – ktorej vrchol príde po zhruba 80 km. Následne prejdú cyklisti 20 kilometrov na náhornej plošine v nadmorskej výške nad 1000 m. n. m. a potom príde prvé z dvoch krátkych stúpaní na priesmyk Kagosaka.

  Po priesmyku Kagosaka príde 10-kilometrový zjazd do údolia a z neho začne stúpanie na slávnu horu Fudži. Stúpanie na Fudži Sanroku je najdlhšie na trati – 14,3 km so sklonom v priemere zhruba 6 %. Po zjazde z tohto kopca príde pomerne rovinatý úsek, po ktorom príde po cca 200 km od začiatku trate stúpanie na priesmyk Mikuni. To je síce dlhé len 6,5 km, priemerný sklon však má 10,6 % a štvorkilometrový úsek má v priemere sklon dokonca 12 %. Po ňom bude nasledovať druhé krátke stúpanie na priesmyk Kagosaka a z neho už len zjazd do cieľa olympijských pretekov.
   
  Vitajte pri on-line prenose z individuálnych pretekov mužov v cestnej cyklistike na Olympijských hrách. Prenos začína o 6:30.

  Michal Sadlek

  Konečné poradie
  1. Richard Carapaz (Ekvádor) 6:05:26
  2. Wout van Aert (Belgicko) +1:07 min
  3. Tadej Pogačar (Slovinsko) +1:07
  4. Bauke Mollema (Holandsko) +1:07
  5. Michael Woods (Kanada) +1:07
  6. Brandon McNulty (USA) +1:07
  7. David Gaudu (Francúzsko) +1:07
  8. Rigoberto Urán (Kolumbia) +1:07
  9. Adam Yates (Spojené kráľovstvo) +1:07
  10. Maximilian Schachmann (Nemecko) +1:21
  ---------------------------------------------------------------
  Juraj Sagan a Lukáš Kubiš (Slovensko) preteky nedokončili.

  Štartová listina

  Belgicko
  1 Greg Van Avermaet
  2 Tiesj Benoot
  3 Remco Evenepoel
  4 Wout van Aert
  5 Mauri Vansevenant

  Slovinsko
  6 Tadej Pogačar
  7 Jan Polanc
  8 Primož Roglič
  9 Jan Tratnik

  Francúzsko
  10 Rémi Cavagna
  11 Benoît Cosnefroy
  12 Kenny Elissonde
  13 David Gaudu
  14 Guillaume Martin

  Španielsko
  15 Omar Fraile
  16 Jesús Herrada
  17 Gorka Izagirre
  18 Ion Izagirre
  19 Alejandro Valverde

  Spojené kráľovstvo
  20 Tao Geoghegan Hart
  21 Geraint Thomas
  22 Simon Yates
  23 Adam Yates

  Taliansko
  24 Alberto Bettiol
  25 Damiano Caruso
  26 Giulio Ciccone
  27 Gianni Moscon
  28 Vincenzo Nibali

  Holandsko
  29 Tom Dumoulin
  30 Yoeri Havik
  31 Wilco Kelderman
  32 Bauke Mollema
  33 Dylan van Baarle

  Kolumbia
  34 Esteban Chaves
  35 Sergio Higuita
  37 Nairo Quintana
  38 Rigoberto Urán

  Austrália
  40 Luke Durbridge
  41 Lucas Hamilton
  42 Richie Porte

  Dánsko
  43 Kasper Asgreen
  44 Jakob Fuglsang
  45 Michael Valgren
  46 Christopher Juul-Jensen

  Nemecko
  47 Nikias Arndt
  48 Emanuel Buchmann
  49 Simon Geschke
  50 Maximilian Schachmann

  Švajčiarsko
  51 Marc Hirschi
  52 Stefan Küng
  53 Gino Mäder
  54 Michael Schär

  Portugalsko
  55 João Almeida
  56 Nelson Oliveira

  Írsko
  57 Edward Dunbar
  58 Daniel Martin
  59 Nicolas Roche

  Ekvádor
  60 Richard Carapaz
  61 Jhonatan Narváez

  Rusko
  62 Pavel Sivakov
  63 Alexandr Vlasov
  64 Ilnur Zakarin

  Nórsko
  65 Tobias Foss
  66 Markus Hoelgaard
  67 Tobias Halland Johannessen
  68 Andreas Leknessund

  Poľsko
  69 Maciej Bodnar
  70 Michał Kwiatkowski
  71 Rafał Majka

  Nový Zéland
  72 George Bennett
  73 Patrick Bevin

  Juhoafrická republika
  74 Stefan de Bod
  75 Nicholas Dlamini
  76 Ryan Gibbons

  Kanada
  77 Guillaume Boivin
  78 Hugo Houle
  79 Michael Woods

  Česko
  80 Michael Kukrle
  81 Michal Schlegel
  82 Zdeněk Štybar

  Rakúsko
  83 Patrick Konrad
  84 Gregor Mühlberger
  85 Hermann Pernsteiner

  USA
  86 Lawson Craddock
  87 Brandon McNulty

  SLOVENSKO
  88 Juraj Sagan
  89 Lukáš Kubiš


  Kazachstan
  90 Dmitrij Gruzdev
  91 Alexej Lucenko
  92 Vadim Pronskij

  Ukrajina
  93 Anatolij Budiak

  Estónsko
  94 Tanel Kangert
  95 Peeter Pruus

  Eritrea
  96 Amanuel Ghebreigzabhier
  97 Merhawi Kudus

  Lotyšsko
  98 Krists Neilands
  99 Toms Skujinš

  Luxembursko
  100 Kevin Geniets
  101 Michel Ries

  Bielorusko
  102 Alexandr Riabušenko

  Alžírsko
  103 Azzedine Lagab
  104 Hamza Mansúri

  Rumunsko
  105 Eduard-Michael Grosu

  Litva
  106 Evaldas Šiškevičius

  Maďarsko
  107 Attila Valter

  Grécko
  108 Polychronis Tzortzakis

  Panama
  109 Cristofer Jurado

  Mexiko
  110 Eder Frayre

  Japonsko
  111 Jukija Araširo
  112 Narijuki Masuda

  Guatemala
  113 Manuel Rodas

  Rwanda
  114 Moise Mugisha

  Namíbia
  115 Tristan De Lange

  Venezuela
  116 Orluis Aular

  Turecko
  117 Onur Balkan
  118 Ahmet Örken

  Chorvátsko
  119 Josip Rumač

  Burkina Faso
  120 Paul Daumont

  Čína
  121 Žuej-tung Wang

  Irán
  122 Saíd Safarzadeh

  Argentína
  123 Eduardo Sepúlveda

  Uzbekistan
  124 Muradjan Chalmuratov

  Maroko
  125 Mohcine El Kouraji

  Kostarika
  126 Andrey Amador

  Azerbajdžan
  127 Elčin Asadov

  Peru
  128 Royner Navarro

  Taiwan
  129 Čchun Kai Feng

  Hongkong
  130 Hiu Fung Čoj