Ararat – Śląsk 2:4 (kon.) | Astana – Aris Soluň 2:0 (kon.) | FK Ponevěž – Novi Sad 0:1 (kon.)
Molde – Servette 3:0 (kon.) | Ljubljana – Birkirkara 1:0 (kon.) | Austria – Breidablik 1:1 (kon.)
Karabach – FC Ashdod 0:0 (kon.) | RFS Riga – Puskás Akadémia 3:0 (kon.) | Soči – Keşla FK 3:0 (kon.)
KuPS – Vorskla Poltava 2:2 (kon.) | Dudelange – Bohemians Dublin 0:1 (kon.) | Dinamo Tbilisi – Haifa 1:2 (kon.)
Hammarby IF – Maribor 3:1 (kon.) | Elfsborg – Milsami 4:0 (kon.) | AEL Limassol – Vllaznia Skadar 1:0 (kon.)
Kodaň – Žodino 4:1 (kon.) | FK Sūduva – Raków 0:0 (kon.) | Laçi – Universitatea Craiova 1:0 (kon.)
Lokomotiv Plovdiv – Slovácko 1:0 (kon.) | CSKA Sofia – FK Liepāja 0:0 (kon.) | Plzeň – Dinamo Brest 2:1 (kon.)
Gżira – Rijeka 0:2 (kon.) | Dinamo Bt. – Borisov 0:1 (kon.) | CS Petrocub – Sivasspor 0:1 (kon.)
Limassol – Žilina sk 1:3 (kon.) | Riga FC – Škendija 2:0 (kon.) | KF Teuta – Escaldes 0:2 (kon.)
Trnava – Sepsi sk 0:0 (kon.) | Shkupi – Santa Clara 0:3 (kon.) | Arda Kyrdżali – Be'er Sheva 0:2 (kon.)
HB Tórshavn – Budućnost Podgorica 4:0 (kon.) | Bazilej – Partizani Tirana 3:0 (kon.) | Velež Mostar – AEK Atény 2:1 (kon.)
Gent – Vålerenga 4:0 (kon.) | Larne FC – Aarhus 2:1 (kon.) | Sutjeska – Tel Aviv 0:0 (kon.)
FCSB – Karaganda 1:0 (kon.) | Aberdeen – Häcken 5:1 (kon.) | Hibernian – FC Santa Coloma 3:0 (kon.)
Linfield – Banja Luka 4:0 (kon.) | Hajduk Split – Tobol Kostanaj 2:0 (kon.) | Hafnarfjördur – Rosenborg 0:2 (kon.)
Újpest FC – Vaduz 2:1 (kon.) | Pogoń – Osijek 0:0 (kon.) | KF Drita – Feyenoord 0:0 (kon.)
Dundalk – Levadia Tallinn 2:2 (kon.) | Partizan – Dunajská Streda sk 1:0 (kon.) | Valur – Bodö/Glimt 0:3 (kon.)
Salihorsk – Fola 1:2 (kon.)
NK Olimpija Ljubljana
1:0 (0:0)
Birkirkara FC
cz Štvrtok 22.07.2021, 18:00 • Športni Park Šiška, Lublaň • Európska konferenčná liga (predkolá) • 2. predkolo

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:00.

Příjemný čtvrtek u sledování evropského fotbalu! Jedním ze soubojů druhého předkola Konferenční ligy UEFA, které jsou dnes večer na programu, je měření sil mezi domácí Olimpijí Lublaň a hostující Birkirkarou.

NK OLIMPIJA LUBLAŇ

Dvojnásobný slovinský šampión, který byl založený teprve v roce 2004, se kvalifikoval přímo do druhého předkola. Nikoliv však díky jeho umístění v PrveLize – tam skončil třetí, což by mu bývalo zajistilo vstupenku pouze do úvodní části kvalifikace. Olimpija ovšem v uplynulé sezóně potřetí ve své historii vyhrála domácí pohár, ve kterém v květnovém finále přetlačila Celje 2:1. Uvidíme, jak si povede v Evropě. Nejdále to zatím dotáhla v ročníku 2018/19, kdy v Evropské lize vypadla těsně před skupinovou fází.

BIRKIRKARA FC

Roli hostujícího celku bude dnes v Lublani plnit Birkirkara, čtvrtý celek loňského ročníku maltské Premier League. Ten si letenky do slovinské metropole zajistil výhrou nad sanmarinskou La Fioritou, kterou v prvním předkole přetlačil 2:1 – úvodní duel na své půdě vyhrál 1:0 a v následné remíze na stadionu soupeře uhrál remízu. Potřetí od sezóny 1997/98, kdy se kontinentálních soutěží účastnil poprvé, se tak protlačil přes první dvojzápas v některé z evropských lig.

DELEGACE UTKÁNÍ

Dnešní duel bude ve Športovnim Parku Šiška řídit izraelský rozhodčí David Fuxman, kterému budou asistovat pánové Sagy Metzamber a Omer Barbiro.

NK Olimpija Lublaň: Vidmar – Gilha, Delamea Mlinar, Korun, Boakye – Tomić, Sešlar, Elšnik (C) – Petrov, Nukić, Aldair.
    Náhradníci: Vidovšek – Fogec, Ratnik, Kurež, Fink, Kapun, Ostrc, Andrejašič, Pavlović.

Birkirkara FC: Fernandes – Zammit, Pepe, Carniello, Attard (C) – Yankam, Venancio, Briffa, Bonanni – Montebello, Falcone.
    Náhradníci: Sylla, Cini – Farrugia, Borg, Friggieri, Valletta, Scicluna, Micallef, Aguirre, Bezzina, Macedo.

Rozhodčí: Fuxman – Metzamber, Barbiro (ISR).

Ještě jednou vás zdravím a přeji vám příjemný večer, duel mezi Lublaní a Birkirkarou začíná asi za dvacet minut! Níže si v mezičase můžete prohlédnout dnešní zahajovací sestavy obou celků.

Ve slovinské metropoli panují ideální podmínky na fotbal, nad trávníkem není ani mráčku a teplota vzduchu je příjemných osmadvacet stupňů.

Domácí tým za zvuku ovací z tribuny vstupuje na hrací plochu, kde na ně již hosté čekají. Za chvíli startujeme!

1

1
    Utkání bylo zahájeno! Výkopu se ujali hráči Birkirkary, kteří dnes v Lublani nastupují v oranžovožlutých dresech. Domácí zvolili zelenobílou kombinaci.

2
    Gibratarští hráči se snaží kousat, Elšnik nyní zastavil útočícího Falconeho faulem. Hosté si vyzkouší přímý volný kop z poměrně slibné pozice.

4
    Petrov se pokusil ujíždějící míč zachytit před postranní čárou, ovšem bezúspěšně. Domácí protiútok tak skončil jen těsně za středovou čarou.

5
    Nyní se Olimpija probojovala až před šestnáctku, kterou ale kvůli zásahu jednoho z zadáků nezvládla ohrozit. Fernades bude míč odkopávat od své klece.

6
    Pozor, tohle vypadalo nadějně! Jeden z hráčů Lublaně prostrčil balón přes obranu na pronikajícího Aldaira, který z hranice malého vápna následně nastřelil jen připraveného strážce svatyně Birkirkary!

7
    Domácí začínají mít na hřišti poměrně výraznou převahu. Uvidíme, jestli se jim jí podaří přetavit v gól.

8
    Attard po souboji s protihráčem poslal míč do zámezí, čímž jen na moment pozastavil postup Lublaně před soupeřovu klec.

9
    Nyní se hraje hlavně kolem středu hrací plochy, Birkirkara zpevnila svou obranu a nepouští dravé protihráče do bezprostřední blízkosti Fernandese.

10
    Dění se přelévá ze strany na stranu, maltští hráči plně srovnali krok se svým soupeřem. Sledujeme vyrovnanou partii s minimem hezčích akcí.

11
    Jeden z hostů balón z pokutového území odhlavičkoval jen na kopačku Gilhy, jehož následný pokus byl zblokován.

12
    Dvanáctou minutu uzavřel střet dvou protihráčů, Gilhy a Montebella. Oba borci se ale zdají být v pořádku, první jmenovaný jde akorát srážku rozdýchat do zámezí.

14
    Dlouhý nákop krajního zadáka Birkirkary k ničemu nevedl, protihráč rozběhnutého Yankama vytlačil za postranní čáru.

15
    Papíroví outsider zatím vesměs úspěšně vzdoruje a drží dění daleko od své branky. Míč nyní rotuje kolem středového kruhu.

17
    Co se útoku týče, zatím je to z obou stran takové nemastné neslané. Krom jedné šance Olimpije z úvodu střetnutí se toho moc nestalo, oba gólmani jsou po většinu doby v klidu.

18
    V domácí šestnáctce zůstává ležet jeden z domácích, kterému se už věnují zdravotníci. Snad bude v pořádku.

19
    Jedná se o kapitána Timiho Elšnika, jenž si zřejmě pohroumal kotník při snaze obrat o balón Luka Montebella.

20
    Na hřišti se chvilku připravovala nosítka, která nakonec nebyla třeba. Elšnik se po svých přesunul do zámezí a zdá se, že souboj nakonec rozchodí.

21
    Už pokračujeme dál, Olimpija se po výkopu Vidmara celkem bleskově přesunula k pokutovému území Birkirkary. Dění bude pokračovat vhozením míče zpět do hřiště.

21
    Střídání v týmu NK Olimpija Lublaň: ze hřiště odchází Timi Elšnik, přichází Nik Kapun.

22
    Lublaň má míč takřka výhradně ve své moci, šestnáctka soupeře jí ale stále zůstává zapovězena.

23
    Boyake pro jistotu vrátil balón zpět Gilhovi, který nyní hledá nějakou skulinu ve zpevněné maltské obraně.

24
    Fernandes rozehrál balón nakrátko, zadák mu jej ale kvůli dotěrnému sokovi zase předal zpět. Gólman Birkirkary to bude muset vymyslet jinak.

25
    Olimpiji čeká standardka z pozice jen asi metr před pokutovým územím, zároveň však z dost ostrého úhlu. Uvidíme, co domácí výběr vymyslí.

26
    Aldair nakonec zkusit poslat balón přímo na klec, Fernandes však zasahovat nemusel. Do dráhy skákájící střely se totiž postavil jeden z beků.

28
    První půl hodina hry je takřka za námi, dění se zatím nese ve znamení Lublaně. Ta je častěji u míče, ač se jí stále nedaří Fernandese pořádně ohrozit.

29
    Tomić poslal balón na pravou stranu Kapunovi, který se s ním kvůli protihráči moc daleko nedostal.

30
    Rychlá akce Attarda vyvrcholila centrem zprava, který přistál jen v otevřeném náručí slovinského gólmana.

31
    Korun poslal k zemi Falconeho, za což mu sudí jen domluvil. Karta i tentokrát zůstala v kapse.

32
    Končí dvaatřicátá minuta prvního poločasu, na nějakou výraznější střeleckou šanci stále čekáme. Birkirkara v posledních chvílích chytla druhý dech a snaží se dění přesunout před svatyni Nejce Vidmara.

33
    Zadák Birkirkary aktivní hrou zastavil rozbíhající se akci Olimpije a vystihl krátkou přihrávku jednoho ze svých soků.

34
    Misky pomyslných vah se znovu překlopily na stranu Lublani. Ta nyní operuje kolem maltské šestnáctky.

36
    Montebello byl v dost jasném ofsajdu, výpad Birkirkary tak tentokrát musel zastavit už postranní sudí.

37
    Sava Petrov protáhl balón dopředu po pravé straně a následně vystřelil, Fernandes s jeho projektilem neměl moc starostí a bez obtíží ho lapil.

38
    Enrico Pepe se chvilku oklepával ze zákroku protihráče, který jednal v rámci pravidel.

39
    Montebello byl opět za posledním hráčem Olimpije, vlaječka znovu vyletěla nahoru.

40
    Uvidíme první roh, kterého se ujmou domácí fotbalisté. K rohovému praporku se už staví Aldair.

41
    První poločas se pomalu ale chýlí ke konci, do startu nastavení zbývá už jen něco málo přes čtyři minuty.

42
    Lublaň se pokusila soupeřovu defenzívu překonat dlouhou rozehrávkou, následný hlavičkový souboj o balón ale vyhrál bránící borec. Aldair se ještě pokoušel situaci zachránit, míči však v přejetí zadní čáry nezabránil. Fernandes bude vykopávat.

43
    Nyní je v útoku zase Birkirkara. Jeden z hostů se dostal až do bezprostřední blízkosti klece, kde na něj ale číhal připravený obránce Olimpije.

44
    Domácí kotel vytváří solidní atmosféru, na hřišti ale dění zase chvilku stojí. Bitvu o kulatý nesmysl neustál Delamea Mlinar, první půle se zřejmě protáhne.

45+1
    Zdravotník se stále věnuje domácímu obránci, se kterým to nevypadá moc dobře.

45+2
    Delamear Mlinar se nakonec zdá býti celkem v pohodě, sudí bude nastavovat tři minuty.

45+3
    Závěr úvodní části patří Birkirkaře, která zatím bezvýsledně dobývá šestnáctku slovinského celku.

45+4
    Venancio zahrál standardku do pokutového území, odkud balón mimo nebezpečí odhlavičkoval pozorný hráč Lublaně.

45+5
    Ani rychlý protiútok Olimpije výraznější šanci nepřinesl, sudí co nevidět ukončí první půli.

45+5

Druhý poločas začne přibližně v 19:05.

Půlka prvního zápasu druhého předkola mezi Lublaní a Birkirkarou je minulostí, na úvodní gól zápasu stále čekáme. Uplynulých pětačtyřicet minut nám moc hezký fotbal nenabídlo, k vidění bylo jen naprosté minimum výraznějších střeleckých šancí. Uvidíme, jestli se po pauze něco změní.

46

46
    Druhý poločas je tu! Olimpija se po výkopu s balónem stáhla na svou polovinu hrací plochy.

47
    Míč rotuje po domácích kopačkách, Lublaň zatím marně hledá cestu k soupeřově brance.

48
    První nájezd nevyšel, slovinský tým to zkouší znovu. Napoprvé akci zastavil čistý zákrok v pokutovém území, který i přes odpor publika nechal rozhodčího chladným.

49
    Dění zatím dost výrazně připomíná první poločas. Pokud se v následném průběhu hra aspoň jedné jedenáctky nezmění, není vyloučeno, že dnes v Lublani padne bezbranková remíza.

50
    Boakye operuje s balónem na pravé straně, jen pár metrů za středovou čárou. Obrana Birkirkary je stále neprostupná.

52
    Yamkam je na přelomu jednapadesáté a dvapadesáté minuty varování sudím kvůli faulu na Kapuna, slovinský tým čeká volný kop.

53
    Další nedovolený zákrok hostů, tentokrát rozhodčí domlouvá Zammitovi. Olimpija se šnečím tempem blíží k maltské šestnáctce, je to běh na dlouhou trať.

54
    Centr Erika Gilhy vystihl jen protihráč, který balón vytěsnil mimo šestnáctku. Ani teď to domácím nevyšlo.

55
    Ve druhém poločase jsme stále neviděli ani jednu střelu na branku, na balónu jsou nyní hosté.

56
    Birkirkara zničehonic vytasila z rukávu poměrně slibně vypadající výpad, který po centru zprava hlavičkou uzavřel Yankam. Jeho pokus však šel vysoko nad břevno.

57
    Blížíme se k dovršení hodiny hry, Olimpija se opět ujala míče a snaží se uklidnit aktivně hrající Malťany.

58
    Asi trochu zoufalá střela Tomiče byla zblokována dejme tomu o metr dál stojícím protihráčem, následné dorážce Petrova chyběla notná dávka přesnosti.

60
    Připravený Fernandes tentokrát dlouhý centr soupeře sám vyboxoval ven z pokutového území.

61
    Hra se ale i nadále drží před jeho klecí, domácí mírně zatápí pod kotlem. Carniello nyní řešil situaci faulem.

62
    Střídání v týmu NK Olimpija Lublaň: ze hřiště odchází Sava Petrov, přichází Gal Kurež.
    Střídání v týmu NK Olimpija Lublaň: ze hřiště odchází Erik Gilha, přichází Michael Pavlović.

63
    Olimpija zatím musí mít ve statistice držení míče velkou převahu, minimálně tedy od začátku druhé půle jistě ano. Stále se jí ale nedaří Fernandese ohrozit.

65
    Kapun skluzem uklidil balón za postranní čáru, ze zámezí ho zpět do hry vhodí jeden z hostů.

66
    Koncovka je pořád velkým zdrojem trápení slovinského celku, který nyní bezzubě rotuje kolem birkirkarské šestnáctky ve snaze jí dobýt.

67
    Sešlar další roh Lublaně zahrál jen na hlavu jednoho z protihráčů, z ochozů se ozval jen zklamaný šum.

68
    Hosté melou z posledního, přesto se však zvládají náporu domácích bránit. Zammit zatáhl Aldaira až k zadní čáře a následně jej donutil k faulu.

69
    Pronikajícího Aldaira chtěl skluzem zastavit Pepe, ke kontaktu s míčem ani hráčem ale nedošlo. Domácí borec se však přesto svalil na zem. Pročpak asi?

71
    Máme tu posledních dvacet minut základní hrací doby, dění se stále pohybuje hlavně před Fernandesem.

72
    Tribuny se opět zlobí, tentokrát už ale pravděpodobně oprávněně. Obrana Birkirkary je na dně sil a zoufale se snaží zastavit aktivně hrající soupeře.

73
    Maltský tým se po dlouhé době podíval dopředu, centr zprava však nebyl přesný a zaletěl za zadní čáru.

74
    Střídání v týmu Birkirkara FC: ze hřiště odchází Claudio Bonanni, přichází Ryan Scicluna.

75
    Přeci jen nakonec aspoň jednu kartu uvidíme. Pohár trpělivosti přetekl, prvním trestaným hostujícím borcem je obránce Kurt Zammit (BKR).

76
    Zdravotník se nyní v maltské šestnáctce věnuje pochroumanému kotníku právě Zammita, který si bolístku přivodil v souboji o míč po domácím rohu. Ostatní hráči neplánovanou pauzu využívají na občerstvení.

78
    Birkirkara bude opět střídat, kouč hostujícího celku dává v zámezí podrobné instrukce Aguirremu.

78
    Olimpija Lublaň právě vstřelila branku!
    Domácí fanoušci jsou na nohou, zaplněné ochozy stadionu v Lublani se dočkaly a slaví první gól Olimpije! Fernandesovu svatyni odčaroval MUSTAFA NUKIĆ – 1:0! Bez asistence.
    78. Mustafa NUKIĆ - 1:0

79
    Střídání v týmu Birkirkara FC: ze hřiště odchází Kurt Zammit, přichází Leandro Aguirre.

80
    Na Nukičovu ránu chtěl z levé strany navázat Sešlar, jehož projektil ale tři tyče maltské branky minul. Slovinský tým hraje s notnou dávkou elánu.

81
    Kurež byl podle postranního rozhodčího v ofsajdu, míč se po delší době vrátí na hostující kopačky.

82
    Yankam byl nucen ve svízelné situaci na hranici šestnáctky odkopnout míč do zámezí. Přiznám se, že netuším, co se stalo pak, ale rozhodčí nyní musel roztrhávat nemalý hlouček hráčů obou celků. Atmosféra houstne.

83
    Po konfrontaci u hostujícího pokutového území jsou kartami trestáni Tomislav Tomić (OLL) a Diego Venancio (BKR).

85
    O vítězství Olimpije mohl definitivně rozhodnout Aldair, který z pozice těsně před velkým vápnem nastřelil břevno birkirkarské svatyně!

86
    Střídání v týmu Birkirkara FC: ze hřiště odchází Roderick Briffa, přichází Jeferson Macedo.

87
    Aldair to nicméně nevzdává a zkusil to znovu, tentokrát byla jeho střela zblokována protihráčem.

88
    Závěr utkání se zřejmě o chvíli protáhne, na plochu opět míří zdravotníci. Olimpija bude velmi pravděpodobně nucena ještě jednou střídat.

89
    Střídání v týmu NK Olimpija Lublaň: ze hřiště odchází Svit Sešlar, přichází Enrik Ostrc.

90
    Lublaň nepouští soupeře za středovou čáru, vítězství už má takřka v kapse. Maltský tým se ještě snaží duel aspoň trochu zdramatizovat, na nějakou větší akci už mu ale zdánlivě nezbývají síly.

90+1
    No, i když pět minut nastavení by teoreticky mohlo zamíchat kartami. Uvidíme, jak se situace vyvrbí.

90+1
    Boakye se blýskl skvělým obranným zákrokem a rychle ukončil další hostující výpad na klec.

90+3
    Birkirkara ještě zahraje roh. Aguirre se dostal do slibné střelecké pozice, jeho projektil ale obětavě zblokoval Delamea Mlinar.

90+4
    Lublaň poměrně bez nervů přežila i tuto příležitost Birkirkary upravit konečný výsledek a přesouvá dění co nejdále od svého pokutového území.

90+5
    Aguirre ani ze standardky nic nevymyslel, Olimpija půjde do odvety s jednobrankovým náskokem.

90+6

V Lublani je dohráno, Olimpija nakonec zvládla svou extrémně výraznou převahu ve druhé půli přetavit ve vítězný gól a dotáhnout duel s Birkirkarou do vítězného konce! Domácí celek velmi dlouho trápila bídná koncovka, nezdary při hře dopředu ale v sedmdesáté osmé minutě prolomil Nikulić a svému celku zařídil dobrou výchozí pozici pro nadcházející odvetu.

Držení míče: 63 % : 37 %.
    Střely na branku: 2:0. Střely mimo: 5:5. Rohy: 3:1. Ofsajdy: 2:3. Fauly: 10:12.

To je ode mne z tohoto duelu vše, budu se na vás těšit zhruba za půl hodiny u černohorsko-izraleského souboje Sutjesky a Tel Avivu. Do té doby na počtenou! (20:04:50)