3. etapa: Lodosa - La Laguna Negra - Vinuesa Vítěz: D. Martin (ISR) (kon.)
koniec udalosti
3. etapa: Lodosa - La Laguna Negra - Vinuesa

Vítěz: D. Martin (ISR)

cz Štvrtok 22.10.2020, 13:15Vuelta a Espaňa
   
  Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 13:15.
   
  Všem fanynkám a fanoušům cyklistiky přeju krásné čtvrteční odpoledne! Vítám vás při sledování 3. etapy španělské Vuelty, na cestě z Lodosy do La Laguna Negra – Vinuesa.
   
  Průběžné pořadí po 2. etapě:

  1. P. Roglič (JUV) 8:09:41
  2. D. Martin (ISR) +00:09 s
  3. R. Carapaz (INE) +00:11
  4. E. Chaves (MIT) +00:17
  5. E. Mas (MOV) +00:17
  6. J. Carthy (EF) +00:20
  7. S. Kuss (JUV) +00:26
  8. G. Bennett (JUV) +00:56
  9. F. Grosschartner (BOR) +00:59
  10. M. Soler (MOV) +01:04 min
  ...
  49. J. Hirt (CCC) +21:23
  104. Z. Štybar (QUI) +30:43
   
  Etapa

  Začátek Vuelty je pro závodníky pořádně náročný. Také třetí etapa totiž bude, stejně jako dvě přechozí, kopcovitá a můžeme se tedy těšit na další souboj jezdců na celkové pořadí. V průběhu etapy čekají na závodníky dvě stoupání. To první, 3. kategorie, je 17 kilometrů dlouhé. Následuje sprinterská prémie, ale je otázkou, zda se některý z typických spurtérů dokáže ve stoupání udržet s pelotonem. Druhé stoupání je těžší, proto je také označené číslem 1. Po kopci vystoupají jezdci až do cíle.
   
  Třetí etapa Vuelty odstartovala.
   
  161 km
  Krátce po startu zaútočila pětice závodníků. Mark Donovan, Tosh Van der Sande, Niki Terpstra, Aritz Bagües a Willie Smit už dokázali ujet pelotonu na rozdíl čtyřiceti vteřin.
   
  157 km
  Hlavní pole nemá žádný důvod akceptovat tempo uprchlíků, protože ani jeden nesoupeří s nejlepšími v boji o celkové pořadí. Manko narostlo na dvě a čtvrt minuty.
   
  154 km
  Pětice cyklistů na čele postupně navyšuje vedení, které přesáhlo tři minuty. V pelotonu se zatím jede hodně volným tempem.
   
  151 km
  Tim Wellens byl v obou dosavadní etapách v úniku, ani v jednom případě však nedokázal spolu s dalšími spolubojvoníky dovést únik před pelotonem až do cíle. Včera jsem měl velmi dobrý den. Předevčírem jsem byl také v úniku, ale necítil jsem se tak dobře. Ve středu jsem cítil, že jsem v úniku nejsilnější, avšak drtivé tempo Movistaru v pelotonu zhatilo moje šance na úspěch. Ale když to nikdy nezkusíš, nemůžeš nikdy vyhrát. Uvidíme co se stane v dalších dnech, do Madridu stále vede dlouhá cesta. Nemůžu být neustále v úniku, dnes pojmu etapu volnějším tempem," nechal se slyšet belgický cyklista.
   
  148 km
  Primož Roglič, jedoucí v červeném trikotu pro lídra pořadí, může být v naprostém klidu. Z vedoucího úniku je nejlépe klasifikován 58. Aritz Bagües z Caja Rural-Seguros RGA. Ten na Slovince ztrácí přes 23 minut.
   
  145 km
  Po patnácti ujetých kilometrech platí skutečnost, že náskok uprchlické pětice má hodnotu tří minut a dvaceti vteřin.
   
  141 km
  Připomeňme si, že na čele momentálně pracuje pětice ve složení: Mark Donovan (SUN), Aritz Bagües (CJR), Tosh Van der Sande (LTS), Niki Terpstra (TDE) a Willie Smit (BBH).
   
  137 km
  Průměrná rychlost etapy je 35,9 km/h.
   
  133 km
  Na čele pelotonu operuje stáj Jumbo-Visma. Rogličovi domestici včera ve druhé polovině etapy nestačili drtivému tempu Movistaru, lídra se udržel pouze Sepp Kuss.
   
  128 km
  Dvojice českých reprezentantů Jan Hirt a Zdeněk Štybar zatím v klidu akceptují volnější tempo hlavního balíku.
   
  123 km
  Náskok vedoucí pětky přestal stoupat tak velkou rychlostí. Již pár kilometrů se pohybuje kolem hranice tří a půl minut.
   
  119 km
  Novináři před etapou vyzpovídali i dnešního oslavence Maxe Kantera, závodícího pro tým Sunweb: Není šasté, abych závodil v den mých narozenin. Dnes je tu několik stoupání, což by mohla být dobrá příležitost získat nějaký dobrý výsledek pro náš mladý tým. Jsem tu pro získávání nových zkušeností do budoucna, chtěl bych vybojovat alespoň jedno dobré etapové umístění. Nejsem pod tlakem, prostě ze sebe vydám to nejlepší," prohlásil německý jezdec.
   
  115 km
  Jumbo-Visma i nadále určuje tempo hlavního pole. Ztrátu na uprchlíky drží v časovém rozdílu tří a půl minut.
   
  111 km
  Peloton v současné chvíli projíždí provincií La Rioja, slavnou především pro svá vína. V této oblasti se v nedávných časech dařilo převážně Australanům. Dvakrát zde vítězil Michael Matthews, jedno vítězství zaznamenal Caleb Ewan a Rory Sutherland.
   
  106 km
  Třetí etapa se přehoupla do druhé hodiny svého trvání, finišovat by se podle mělo zhruba kolem půl šesté. Na čele pokračuje únik s následujícím obsazením: Mark Donovan (SUN), Aritz Bagües (CJR), Tosh Van der Sande (LTS), Niki Terpstra (TDE) a Willie Smit (BBH).
   
  102 km
  Peloton zvolnil, což zapříčinilo rychlé navýšení ztráty na vedoucí pětku. Ta momentálně činí čtyři a čtvrt minuty, do konce však zůstává velké množství času.
   
  99 km
  V pelotonu i nadále působí česká dvojice Jan Hirt a Zdeněk Štybar.
   
  96 km
  Uprchlíci začali stoupat na první ze dvou hodnocených kopců dnešní etapy. Na vrchol Puerto de Oncala budou cyklisté šlapat 17 kilometrů s průměrným převýšením 2,6%. Jde o stoupání 3. kategorie.
   
  93 km
  Vedoucí pětka má za sebou první tři kilometry stoupání. Spolupráce pokračuje na jedničku, náskok na peloton je stále vyšší jak čtyři minuty.
   
  90 km
  Hlavní pole, jehož tempo momentálně diktuje tým Israel Start-Up Nation, začíná stahovat ztrátu na čelo. Ta během pár chvil spadla pod hranici čtyř minut.
   
  88 km
  Náskok aktuálně činí pouhé tři minuty. Začíná být čím dál tím více pravděpodobnější, že dnešní únik nebude úspěšný.
   
  85 km
  Průměrná rychlost etapy 85 kilometrů před cílem je 32,5 km/h.
   
  82 km
  Na úplném čele jede Belgičan Van der Sande. Vypadá to, že právě on bude chtít dojet na vrchol jako první.
   
  79 km
  A tak se také stalo! Tosh Van der Sande získal tři body do vrchařské soutěže, jeho nástup ostatní soupeři nezachytili. Druhý vystoupal do kopce Will Smit, bod za třetí místo bere Aritz Bagües.
   
  75 km
  Cyklisté před sebou mají tu lehčí pasáž etapy. Po krátkém sjezdu pojedou poměrně dlouho po rovině, na jejímž konce je i sprinterská prémie. Následovat bude stoupání 1. kategorie, a to až do cíle.
   
  71 km
  V hlavním balíku dokázali první hodnocené stoupání absolvovat i dva Češi Jan Hirt a Zdeněk Štybar.
   
  67 km
  Náskok vedoucí pětice i nadále klesá. Lze očekávat, že brzy spadne pod hranici dvou minut.
   
  64 km
  Peloton začíná zrychlovat. Stejně jako včera se o tempo stará především Movistar, jemuž statně sekunduje Astana.
   
  60 km
  Denní únik dostižen. Pětice uprchlíků, vědoma si ztenčujícího se náskoku, zpomalila a nechala se dojet početnou skupinou soupeřů.
   
  56 km
  Stáj Movistar dokázala podruhé v řadě zničit snahu o úspěšný únik. Nyní na čele může zvolnit, útoky můžeme očekávat až na stoupání 1. kategorie před cílem.
   
  52 km
  To, že byli uprchlíci dostiženi, je pochopitelně výborná zpráva pro sprintery, tato prémie nás totiž teprve čeká.
   
  49 km
  No tak pozor, útok přišel, ačkoli sejede po rovině! Dopředu vystartovala pětice závodníků z druhodivizních týmů.
   
  46 km
  Jezdci jedou velkou část etapy v otevřené krajině a musí se vypořádávat s nepříjemným a silným bočním větrem. I to byl jeden z faktorů, proč byl únik polapen tak brzy.
   
  43 km
  Odvážná pětice pořádně šlápla do pedálů! Dnešní druhý únik, jehož součástí jsou Valentin Ferron, Paul Ourselin, Hector Saez, Angel Madrazo a Jesus Ezquerra. Náskok na peloton začíná rychle stoupat.
   
  40 km
  Únik ztratil Jesuse Ezquerru, jenž odmítl akceptovat tempo ostatních konkurentů a poslušně se vrátil do pelotonu.
   
  37 km
  Do dnešní etapy nenastoupili dva jezdci, a sice Slovinec Matej Mohorić a Francouz Thibaut Pinot. Absence prvního jmenovaného znamená velké oslabení pro tým Bahrain McLaren, Mohorić měl pomáhat lídru Poelsovi, jenž ztrácí tři minuty a je na 21. místě. Pinot si chtěl na Vueltě spravit náladu po nevydařeném Tour, avšak hned první dvě etapy ukázaly, že člen týmu FDJ na nejlepší nestačí.
   
  34 km
  Na čele pokračuje kvarteto cyklistů, kteří si drží náskok minuty a dvaceti sekund. Těžko předpokládat, že by před pelotonem dojeli až do cíle, každopádně určitě mají šanci dojet jako první na sprinterskou prémii.
   
  31 km
  Jan Hirt včera utrpěl pád v klesání, proto jeho ztráta v cíli přesáhla čtvrt hodinovou hranici. Lídr týmu CCC Team má si odřel loket, o nic vážnějšího by naštěstí jít nemělo.
   
  28 km
  Na čele pelotonu vystřídal Movistar americký tým Education First. Jeho členové dokázali stáhnout ztrátu na čtveřici pod minutu.
   
  26 km
  Náskok Ferrona, Ourselina, Sáeze a Madraza klesá každou vteřinou. Aktuálně má hodnotu 35 sekund.
   
  24 km
  Úniku nadělala velké problémy motorka stojící v cestě. Závodníci reagovali na poslední chvíli, naštěstí nedošlo ke karambolu.
   
  22 km
  Na sprinterskou prémii zbývá závodníkům urazit ještě čtyři kilometry. Těžko říct, zda peloton nechá uprchlíky tak dlouho před sebou.
   
  20 km
  Na čelo pelotonu příjíždí stáj Deceuninck – Quick-Step vedená Cavagnou, těsně za jeho zády se vyváží i Zdeněk Štybar.
   
  18 km
  Sprinterskou prémií projel první a čtyři body zapsal do bodovací soutěže domácí závodník Hector Sáez. Dva body bere Angel Madrazo, jeden zbyl na Valentina Ferrona.
   
  15 km
  Po projetí sprinterskou prémií vedoucí čtyřka zvolnila, přesto si stále udržuje drobný, zhruba dvacetivteřinový náskok na peloton.
   
  12 km
  Domestici Israel Cycling Academy dělají prostor lídrovi Danu Martinovi. Ten je známý tím, že často mívá problémy s vytvářením si dobré pozice v důležitých chvílích.
   
  10 km
  Cyklisté začínají stoupat do stoupání, které povede až do cíle! Řada závodníků si vystoupila z pelotonu ještě před zahájením výšlapu, mezi nimi třeba i člen denního úniku Niki Terpstra.
   
  8 km
  Čelní skupina dostižne v nájezdu do těžšího stoupání. Uprchlíci se po jednom zařazují do redukujícího se hlavního pole.
   
  7 km
  Marc Soler pronásleduje týmové auto a snaží se vrátit zpátky do pelotonu. Včerejšího vítěze etapy nejspíše postihl defekt.
   
  6 km
  Více a více závodníků postupně začíná odpadat. Hlavní favorité v boji o celkové pořadí zatím jedou pospolu.
   
  5 km
  Christopher Froome netradičně v roli domestika přivází do čela lídra INEOSu Carapaze. Soler se mezitím rovněž propracovává ze zadních pozic dopředu.
   
  4,5km
  Výborná zpráva pro české příznivce, členem elitní skupiny je i lídr CCC Teamu Jan Hirt.
   
  4 km
  Problémy pro Estebana Chaveze! Průběžně čtvrtý muž celkového pořadí kvůli technickým potížím sice dostal náhradní kolo od mechanika, které je však určeno výrazně vyššímu jezdci. Bude zajímavé sledovat, jak si Kolumbijec poradí s touto komplikací.
   
  3,5km
  Chaves dostal kolo, které mu sedí. Musel ale přesedat dvakrát v krátkém časvém sledu, což se pochopitelně projevilo i časově. Ztráta na elitu činí půl minutu.
   
  3 km
  Froome vystoupil, etapu dojede ve volnějším tempu. Pro Carapaze odvedl výbornou práci, dostal jej do čela vedoucí skupiny.
   
  2,5km
  Nastupuje Francouz Kenny Elissonde! Na peloton si dokázal vypracovat odhadem pětivteřinový náskok.
   
  2 km
  Esteban Chaves bojuje skvěle, bohužel je jasné, že konkurenty dostihnout nestihne. Otázkou bude, kolik Jihoameričan ztratí.
   
  1,5km
  Krátké klesání dovádí závodníky do posledního kilometru a půl. Největším favoritem na etapu je lídr Primož Roglič, poslední metry by mohli vyhovovat i Andreovi Baggiolimu.
   
  1 km
  Jezdci najeli do posledního kilometru.
   
  0,5km
  Snaha Kennyho Elissonda je u konce, o vítězi rozhodnou až závěrečné metry!
   
  Etapové prvenství vybojoval druhý muž celkového pořadí Dan Martin! Čtyřiatřicetiletý Ir nechal za svými zády muže v červeném trikotu Rogliče, třetí dojel Carapaz.
   
  Konečné pořadí 3. etapy:

  1. D. Martin (ISR) 4:27:49
  2. P. Roglič (JUV)
  3. R. Carapaz (INE)... stejný čas
  4. W. Poels (BAH) +00:04
  5. A. Vlasov (AST) +00:07
  6. E. Mas (MOV) +00:09
  7. F. Grosschartner (BOR) +00:12
  8. H. Carthy (EF)
  9. S. Kuss (JUV)... stejný čas
  10. C. Champoussin (AG2) +00:24
  ...
  49. J. Hirt (CCC) +02:21 min
  123. Z. Štybar (QUI) +11:19
   
  Lídr týmu CCC Team Jan Hirt se až do posledního stoupání držel v pelotonu, během zdolávání kopce 1. kategorie ale bohužel tempu nejlepších nestačil a do cíle dorazil na 49. místě se ztrátou téměř dvou a půl minuty. Druhý český zástupce Zdeněk Štybar dojel až ve druhé stovce.
   
  Průběžné pořadí po 3. etapě:

  1. P. Roglič (JUV) 12:37:24
  2. D. Martin (ISR) +00:05 s
  3. R. Carapaz (INE) +00:13
  4. E. Mas (MOV) +00:32
  5. H. Carthy (EF) +00:38
  6. S. Kuss (JUV) +00:44
  7. F. Grosschartner (BOR) +01:17 min
  8. E. Chaves (MIT) +01:29
  9. M. Soler (MOV) +01:55
  10. G. Bennett (JUV) +01:57
  ...
  43. J. Hirt (CCC) +23:50
  106. Z. Štybar (QUI) +42:08
   
  Z jezdců na celkové pořadí dnes nejvíce ztratil Esteban Chaves. Kolumbijský závodník jezdící za tým Mitchelton-Scott musel v průběhu posledního stoupání hned dvakrát měnit kolo, do cíle dorazil s minutovou ztrátou na nejlepší.
   
  To je ode mě vše. Děkuji za pozornost a u dalších etap se budu těšit zase někdy na počtenou. (18:15:15)

  Milan Huppert