2. etapa: Pamplona - Lekunberri Vítěz: M. Soler (MOV) (kon.)
koniec udalosti
2. etapa: Pamplona - Lekunberri

Vítěz: M. Soler (MOV)

cz Streda 21.10.2020, 13:49Vuelta a Espaňa
   
  Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 13:49.
   
  Všem fanynkám a fanouškům cyklistiky přeju krásné středeční odpoledne! Vítám vás při sledování druhé etapy španělské Vuelty, na cesty z Pamplony do Lekunberri.
   
  Průběžné pořadí Vuelty po 1. etapě

  1. Primož Roglič (Team Jumbo-Visma) SLO 4:22:34 hod
  2. Richard Carapaz (Ineos Grenadiers) ECU +5 s
  3. Daniel Martin (Israel Start-Up Nation) IRL +7
  4. Esteban Cháves (Mitchelton-Scott) COL +11
  5. Felix Grossschartner (Bora-Hansgrohe) AUT +11
  6. Enric Mas (Movistar Team) ESP +11
  7. Hugh John Carthy (EF Pro Cycling) GBR +14
  8. Sepp Kuss (Team Jumbo-Visma) USA +20
  9. George Bennett (Team Jumbo-Visma) AUS +50
  10. Andrea Bagioli (Deceunink-Quick-Step) ITA +1:01 min
  ...
  34. Jan Hirt (CCC Team) CZE +2:32 min
  135. Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick-Step) CZE +15:30
   
  Etapa

  Podobně jako včera, tak i dnešní etapa je označena jako kopcovitá, měří 151,6 kilometrů. Na peloton čeká několik náročných stoupání, nějtěžší bude to poslední první kategorie, které dosahuje v jednom místě až patnáctiprocentního sklonu. Problémem navíc budou betonové kvádry v této kopcovité oblasti, jemuž kola úplně neholdují.
   
  Druhá etapa Vuelty byla odstartována.
   
  149 km
  Kopmletní startovní pole za sebou má první dva kilometry. Zatím nikdo nezkusil ujet do denního úniku.
   
  145 km
  Hodně odvážný pokus Pima Lightarta z Total Direct Énergie, jenž chtěl ujet hlavnímu poli na vlastní pěst. Na čele však vydržel pouhé dva kilometry.
   
  141 km
  Druhý pokus už vyšel, početnější skupina nastoupila pelotonu a během pár chvil si vypracovala půl minutový náskok.
   
  137 km
  Průměrná rychlost cyklistů v dosavadním průběhu druhé etapy má hodnotu 45,8 km/h.
   
  135 km
  Původní únik měl čtyři členy. Svým soupeřům ale ujel Juan Felipe Osorio, závodící pro stáj Burgos-BH, rozhodl se zkusit štěstí na vlastní pěst.
   
  132 km
  Kolumbijského odvážlivce pronásledují Julius Van den Berg, Tim Wellens a Julen Amezqueta. Zaostávají o 25 sekund.
   
  130 km
  Osorio dlouho sám nepobyl. Zřejmě mu došlo, že spolupráce by mohla být všem ku prospěchu věci. Na čele tedy máme opět čtveřici závodníků.
   
  129 km
  Vedoucí skupinka začala stoupat na vrchol Alto de Guirguillano, který má 8,2 kilometrů a průměrné převýšení je 4,3%.
   
  127 km
  Uprchlíky chce doplnit Simon Geschke. Belgický cyklista ujel pelotonu, na čelo momentálně ztrácí 40 vteřin.
   
  127 km
  Spolu s Geschkem zkoušejí doplnit vedoucí čtveřici Bruno Armirail a Luis Angel Mate.
   
  125 km
  Geschke a Mate vzdali boj o dostihnutí uprchlíků, vrátili se do pelotonu, jenž za lídry zaostává o půl minuty. Francouz Armirail pokračuje ve stíhací jízdě sám.
   
  122 km
  Čtvrtým odstoupivším letošního ročníku Vuelty je Axel Domont z AG2R-La Mondiale. Doplnil tak kolegy Mathiase Franka a Alexandra Genieza a také Ilana Van Wildera ze Sunwebu.
   
  122 km
  První vrchol mají uprchlíci úspěšně za sebou. Pro tři body si dojel Tim Wellens, dva vybojoval Julius van den Berg a jeden bod získal Ion Izaguirre. Armiraila, Amezqueta i Osoria pohltil peloton.
   
  118 km
  Tempo hlavního pole není vůbec špatné. Do svých řad polapil rovněž Van den Berga a na čele tak zůstává jediný závodník, a sice Tim Wellens.
   
  114 km
  Dlouho osamocen nejspíše nezůstane. Společný útok Aranbura, Armiraila a Hiverta byl úspěšný, peloton jejich zrychlení nedokázal akceptovat.
   
  110 km
  Tim Wellens za dosavadní výkon zaslouží velkou pochvalu. Před pelotonem vede o minutu a čtvrt. Lze však očekávat, že jej brzy dostihne tříčlenná skupina, jež ztrácí 15 sekund..
   
  108 km
  Očekávané se stalo skutečností. Na čele se shromáždila pětičlenná skupinka ve složení: Bruno Armirail (GFC), Gonzalo Serrano Rodriguez (CJR), Jonathan Hivert (TDE), Alex Aranburu (AST) a Tim Wellens (LTS).
   
  105 km
  Pokud se podíváme, jak si vedou čeští závodníci Jan Hirt a Zdeněk Štybar, tak oba momentálně úspěšně drží tempo pelotonu.
   
  100 km
  Do konce druhé etapy zbývá rovných 100 kilometrů.
   
  96 km
  Včera utrpěl tvrdý pád Daniel Martínez z týmu EF Education First Pro Cycling, který se ráno pro novináře rozpovídal o svém zdravotním stavu: "Mohlo by to být lepší. Trpěl jsem silnou bolestí nohy po včerejším pádu, ale teď už je to lepší jsem zvědavý, jak se dnes noha bude chovat v průběhu etapy. Jeli jsme hodně pomalu poté, co jsem spadl. Očekávám, že dnešní etapa bude podobná té včerejší. Poslední stoupání bude náročné."
   
  93 km
  Náskok vedoucí pětice se pár kilometrů drží na konstatní hodnotě pěti kilometrů. Spolupráce zatím funguje na výbornou.
   
  89 km
  Na trati se toho v posledních minutách moc neděje. Stále platí čtyřminutový náskok uprchlické pětky, v čele pelotonu diktuje tempo tým Jumbo-Visma.
   
  85 km
  Průměrná rychlost etapy je 41,1 km/h.
   
  81 km
  Ztráta pelotonu pomalu, ale jistě směřuje k pěti minutám. Pokud uprchlíci budou pokračovat v nastoleném tempu, mají určitě šanci dojet na čele až do cíle.
   
  77 km
  Ve Španělsku dnes panuje velmi dobré počasí. Je 18 stupňů, pod mrakem. Ideální podmínky pro závodění.
   
  74 km
  Tim Wellens je dnes při chuti! Nastoupil čtyřem protivníkům a během pár okamžiků získal čtyřicetivteřinový náskok! Belgičan zdolává první metry stoupání na vrchol Puerto de Urbasa. To je dlouhé 9,2 kilometrů s průměrným převýšením 4,7%.
   
  71 km
  Tim Wellens z Lotta Soudal působí velmi dobrým dojmem. Manko čtveřice pronásledovatelů přesáhlo v průběhu zdolávání kopce jednu minutu.
   
  68 km
  Je jasné, že pro prémii za první místo si Tim Wellens dojede a získá tak další body do vrchařské soutěže. Belgičan ovšem určitě pomýšlí výše, a to na etapové prvenství. Určitě není bez šance.
   
  65 km
  Oba čeští reprezentanti po celou dobu závodu působí v hlavním poli, které momentálně zaostává za uprchlíkem o šest a čtvrt minut.
   
  62 km
  Tim Wellens dojel na vrchol Puerto de Urbasa s náskokem minuty a půl. Do vrchařské soutěže připsal další tři body, dva urval Bruno Armirail, jeden Gonzalo Serrano Rodríguez.
   
  59 km
  Hlavní pole proměnilo pozice na čele. Stáj Jumbo-Visma, která má ve svých řadách lídra a druhého muže letošního Tour de France Primože Rogliče, přenechala místo Movistaru.
   
  55 km
  Wellens nezpomaluje ani po vrchařské prémii. Jeho náskok na pronásledovatele čítá 80 sekund, peloton ztrácí přes čtyři minuty.
   
  51 km
  Pro připomenutí, belgický závodník byl v úniku i ve včerejší první etapě. Z něho ovšem takticky vystoupil, aby nabral velkou ztrátu v celkovém pořadí a peloton by si ho tak následně nemusel všímat. To se stalo, Wellens dnes ujel bez větších problémů a hlavní pole nijak neprotestovalo.
   
  48 km
  Třicet kilometrů zbývá do posledního, ale zároveň nejtěžšího stoupání první kategorie. Pokud by i tuto překážku zvládne Wellens absolvovat osamocený, vítězství bude velmi blízko.
   
  45 km
  Alex Aranburu z Astany na okamžik musel vystoupit z druhé skupiny, které je nejblíže vedoucímu Wellensovi. Postihli jej technické problémy, jež musí řešit společně s mechanikem.
   
  42 km
  Velké problémy má Christopher Froome z INEOSu! Britský cyklista je až v páté skupině. Časové údaje bohužel známy nejsou, avšak odhadem zaostává o pět minut za Wellensem, o dvě za pelotonem.
   
  39 km
  Froome, podobně jako další cyklisté, doplatil na drtivé tempo Movistaru. Na čele výrazně oslabil tým Jumbo Visma, Primož Roglič má své blízkosti poslední tři domestiky.
   
  37 km
  Tim Wellens usoudil, že je zbytečné trápit se na čele osamocený. Belgičan čeká na tři soupeře, kteří zaostávají o čtvrt minuty. Hlavní balík ztrácí dvě minuty.
   
  35 km
  Na čele aktuálně pokračuje pětičlenný únik. Jezdci v něm však mají malé šance na etapové vítězství, protože peloton stáhl ztrátu na minutu a půl, nadále pokračuje ve výborném tempu.
   
  33 km
  V pelotonu nechybí žádný z lídrů, tudíž můžeme konstatovat, že v hlavním poli figuruje i Jan Hirt jedoucí za CCC Team.
   
  29 km
  Denní únik skončil neúspěchem, pětičlennou skupinu právě pohltil peloton.
   
  27 km
  Armirail, Aranburu, Amador, Carapaz. Tito čtyři jezdci ujeli pelotonu na rozdíl patnácti sekund. A v tomto případě by měli závodníci na čele zbystřit, protože Carapaz je lídrem INEOSu, Ekvádorec včera dojel druhý o vteřinu za Rogličem.
   
  25 km
  Pěkný pokus nevyšel. Peloton dokázal rychle smazat malý náskok čtyřčlenných odvážlivců, Carapaz bude muset zkusit štěstí jinde.
   
  25 km
  Závodníci zdolávají poslední a zároveň nejtěžší kopec dnešní etapy.
   
  23 km
  S čelem pelotonu ztratil kontakt lídr Cofidisu, Francouz Guillaume Martin. Ten je ve druhé početné skupině, který zaostává o dvě minuty.
   
  22 km
  Překvapivě ztrácí Tom Dumoulin! Člen stáje Jumbo-Visma se ještě zvedl ze sedla a zkusil manko smazat, avšak neúspěšně.
   
  22 km
  Naopak dopředu vystartoval zkušený šestatřicetiletý Luis León Sánchez jedoucí v trikotu pro španělského mistra. Jeho projev je velmi dobrý, na peloton disponuje náskokem 25 vteřin.
   
  20 km
  Do konce těžkého stoupání zbývají poslední čtyři kilometry. Pokud by Sánchez zvládl vyšlapat na vrchol s náskokem dvaceti sekund, který momentálně má, bude velkým favoritem na vítězství.
   
  20 km
  Marc Soler pracuje na čele pelotonu parádně, postupně odpadá víc a víc závodníků. Náskok Sáncheze klesl pod deset vteřin.
   
  19,5km
  Luis León Sánchez je zpátky v pelotonu.
   
  19 km
  Soler pokračuje v udávání tempa. V podstatě již ani nemůžeme hovořit o pelotonu, protože na čele zůstalo posledních 15 cyklistů.
   
  18 km
  Primož Roglič zatím zvládá akceptovat rytmus Solera s velkým přehledem. V současné chvíli jede po boku Dana Martina.
   
  18 km
  Vedoucí skupina má před sebou poslední kilometr závěrečného stoupání druhé etapy.
   
  17,5km
  Na čele zůstala tato devítka jezdců: Soler, Valverde, Mas, D. Martin, Roglič, Chaves, Carapaz, Carthy a Kuss.
   
  17 km
  Pro deset bodů do vrchařské soutěže si dojel Richard Carapaz ze stáje INEOS.
   
  14 km
  Závodníci teď klesají. První pozici drží Carapaz, ale ostatní soupeři jsou v těsném závěsu za ním.
   
  12 km
  Marc Soler nastoupil a ujel konkurentům! Skvělá práce španělského člena Movistaru, jenž odmakal většinu stoupání na čele čím dál tím více se změnšující skupiny.
   
  11 km
  Obrovská kuriozita pro skupině stíhající Solera! Ze stromů naběhlo na trať pět koní, Mikel Nieve se v posledním okamžiku dokázal jenomu z nich vyhnout.
   
  10 km
  Skupina pronásledovatelů pochopitelně museli zabrzdit, aby dokázala nečekané návštěvníky bez kolize objet. Soler disponuje čtvrtminutovým náskokem.
   
  8,5km
  Soler neztrácí vteřinky, naopak spíše navyšuje vedení. Ztráta narostla na 20 sekund.
   
  8 km
  Jan Hirt bohužel tempo pelotonu neudržel, v úvodu kopce odpadl a měl by být v početnější skupině, v níž působí i lídr Cofidisu Guillame Martin.
   
  6 km
  Zdá se, že o vítězi druhé etapy je rozhodnuto. Domácí Soler pokračuje v parádním výkonu, ostatní vyvíjejí neúspěšnou snahu o zredukování ztráty.
   
  4 km
  Marc Soler bude vítězem, to je jasné. Náskok na první pozici navyšuje, ze hry by ho mohla připravit jen chyba nebo technické potíže.
   
  2 km
  Šestadvacetiletý španělský závodník Marc Soler najel do posledních dvou kilometrů.
   
  Po několika neúspěšných pokusech v průběhu kariéry se Marc Soler dočkal, na domácí Vueltě zapisuje premiérové vítězství na jedné z Grand Tour!
   
  Pro druhé místo si dospurtoval se ztrátou devatenácti sekund lídr průběžného pořadí Primož Roglič, třetí projel cílovou čárou Dan Martin.
   
  Konečné pořadí 2. etapy:

  1. M. Soler (MOV) 3:47:04
  2. P. Roglič (JUV) +0:19 s
  3. D. Martin (ISR)
  4. R. Carapaz (INE)
  5. Alejandro Valverde (MOV)
  6. Enric Mas (MOV)
  7. E. Chaves (MIT)
  8. J. McCarthy (BOR)
  9. S. Kuss (JUV)
  10. G. Bennett (JUV)... všichni stejný čas
  ...
  77. Z. Štybar (QUI) +15:26 min
  152. J. Hirt (CCC) +18:44
   
  Z českých reprezentantů se překvapivě více dařilo Zdeňku Štybarovi, který dojel na 76. místě se ztrátou těsně přesahující čtvrt hodinu. Jan Hirt, který měl na Vueltě plnit roli lídra CCC Teamu, dojel až jako 152., za svým krajanem zaostal o tři minuty.
   
  Průběžné pořadí po 2. etapě:

  1. P. Roglič (JUV) 8:09:41
  2. D. Martin (ISR) +00:09 s
  3. R. Carapaz (INE) +00:11
  4. E. Chaves (MIT) +00:17
  5. E. Mas (MOV) +00:17
  6. J. Carthy (EF) +00:20
  7. S. Kuss (JUV) +00:26
  8. G. Bennett (JUV) +00:56
  9. F. Grosschartner (BOR) +00:59
  10. M. Soler (MOV) +01:04 min
  ...
  49. J. Hirt (CCC) +21:23
  104. Z. Štybar (QUI) +30:43
   
  To je ode mě vše. Děkuji za pozornost a u dalších etap se budu těšit zase někdy na počtenou. (18:07:25)

  Milan Huppert