1. etapa: Irun - Arrate. Eibar Vítěz: P. Roglič (SLO) (kon.)
koniec udalosti
1. etapa: Irun - Arrate. Eibar

Vítěz: P. Roglič (SLO)

cz Utorok 20.10.2020, 13:11Vuelta a Espaňa
   
  Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 13:11.
   
  Trasa Vuelty 2020

  V netradičně pozdním termínu začíná poslední Grand Tour letošní cyklistické sezony, španělská Vuelta. Letošní ročník bude mít pouze osmnáct etap, protože tři původně plánované etapy v Nizozemsku musely nakonec být zrušeny. I proto se bude začínat pěkně zostra, hned první etapa bude zvlněná a bude finišovat na vrcholu kratšího stoupání. Vítěz se obleče do červeného trikotu lídra Vuelty a klidně se může stát, že to bude někdo z favoritů na celkový triumf.

  Také druhá a třetí etapa budou pro vrchaře, sprinteři, kterých na Vueltě moc nebude, si přijdou na své až v etapě čtvrté. Vrcholem prvního bloku bude šestá etapa s cílem na bájném stoupání Col du Tourmalet. Velkou roli zde bude hrát počasí, dá se očekávat, že vrchol Tourmaletu bude zasněžený. Druhý závodní blok přinese tři etapy pro sprintery či klasikáře, to hlavní pak přijde o víkendu. V sobotu závodníci přejedou čtyři stoupání první kategorie a finišovat se bude na Alto de Farrapona. V neděli se pak pojede na obávané Alto de l´Angliru, náročné stoupání, které k Vueltě neodmyslitelně patří a je považováno za jedno z nejtěžších vůbec. Pokud tady někdo bude mít špatný den, kopec ho může ztrestat mnohaminutovou ztrátou.

  Po druhém volném dni bude následovat jediná časovka Vuelty, která je dlouhá 34 km a v závěru má krátké stoupání. Typické pro španělskou Grand Tour, často považovanou za nejnáročnější třítýdenní závod, co se týče profilu. V dalších třech etapách se boj závodníků na celkové pořadí příliš neočekává, vyvrcholení celého etapáku přijde na řadu v 17. etapě s cílem na stoupání Alto de la Covatilla. Tady poznáme vítěze letošní Vuelty, poslední 18. etapa už bude pro sprintery, kteří dokázali přežít všechny horské nástrahy, které jim Vuelta postavila do cesty.
   
  Favorité Vuelty

  Hlavní favority na celkové vítězství hledejme ve dvou nejsilnějších stájích – Ineos Grenadiers a Jumbo-Visma. Britská stáj vyšle do Španělska Chrise Frooma a Richarda Carapaze. Pro Frooma půjde o rozlučku s touto stájí, příští rok už bude závodit v barvách Izrael Startup Nation. Na Vueltě Froome oslavil v roce 2011 své první vítězství na Grand Tour a vyhrál zde i v roce 2017. Letos bude chtít dokázat, že ještě nepatří do starého železa. Carapaz loni vyhrál Giro, kde měl původně letos jet obhajovat, ale nakonec byl vyslán na Tour, kde ovšem nebyl připraven bojovat o nejvyšší příčky. Na Vueltě už by měl být kondičně připraven ucházet se o celkové vítězství.

  Nizozemské Jumbo bude mít velmi silný tým, hodně podobný tomu z Tour de France. Lídry budou Primož Roglič a Tom Dumoulin. Roglič bude obhajovat loňské prvenství a zároveň si bude chtít spravit chuť poté, co na Tour přišel v závěru o své skoro jisté vítězství. Bude zajímavé sledovat, zda bude Roglič jednoznačným lídrem, jako tomu bylo na Tour, nebo jestli dostane Dumoulin šanci zabojovat o celkové pořadí jako odměnu za jeho loajalitu na Tour. Nizozemec ostatně už v minulosti ovládl italské Giro.

  Na Vueltě bývá každoročně velmi ambiciózní domácí stáj Movistar. Tradičně v její sestavě uvidíme nestárnoucího Alejandra Valverdeho, spolu s ním bude v celkovém pořadí bojovat také Enric Mas, pátý na letošní Tour, a také Marc Soler, který by rád dokázal, že i on může být závodníkem pro třítýdenní závody.

  Svou reputaci si bude chtít na Vueltě napravit francouzský závodník Groupama-FDJ Thibaut Pinot, který kvůli zranění neuspěl na letošní Tour de France. Mezi širší okruh favoritů můžeme dále uvést jména jako Wout Poels (Bahrain McLaren), Guillaume Martin (Cofidis), Fabio Aru (UAE Team Emirates), Esteban Chaves (Mitchelton-Scott), Dan Martin (Israel Start-Up Nation) nebo Mike Woods (Team EF Pro Cycling). Ti všichni by se mohli ucházet o umístění v TOP 10, případně se zaměřit na boj o vítězství v těch nejtěžších horských etapách z úniku.

  V souboji o nejlepšího sprintera Vuelty by mělo jít hlavně o souboj dvou rychlých mužů. Španělské silnice velmi dobře zná Sam Bennett (Deceuninck-QuickStep), který vyhrál bodovací soutěž na Tour a jeho největším soupeřem by měl být Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe), který na Tour nestartoval, ale dařilo se mu vyhrávat na Tireno Adriatico.
   
  Češi na Vueltě

  Českou cyklistiku budou na Vueltě reprezentovat Zdeněk Štybar a Jan Hirt. Štybar (Deceunink-Quick-Step) se původně chystal na Tour de France, kde ale nakonec kvůli zranění nestartoval, takže po svých oblíbených klasikách ještě pojede Vueltu. Jeho cílem bude vítězství v některé z etap, což se mu na Vueltě už v minulosti povedlo. Jinak bude mít za úkol hlavně pomáhat Samu Bennettovi ve sprinterských dojezdech. Jan Hirt už má za sebou letos Tour de France, na které ovšem nebyl v ideální kondici, takže nemohl útočit na etapy, jak by si sám přál. Hirt už v minulosti dokázal, že může jet i na celkové pořadí, na Vueltě se ale spíš čeká, že se zaměří na etapové prvenství v těžkých horských etapách z úniku. Jeho tým CCC nemá žádného určeného lídra.
   
  1. etapa

  Aby hned první etapa Grand Tour končila na vrcholu stoupání, to opravdu není obvyklé. Letos tomu tak ale je, což dává vrchařům nezvyklou šanci obléci se do červeného dresu lídra už po prvním dni. První polovina etapy se jede po rovině, pak na závodníky čekají tři stoupání třetí kategorie a nakonec cílová jednička – výjezd na Arrate, známé stoupání s týdenního etapáku Kolem Baskicka. Etapa bude dlouhá 173 km.
   
  Peloton se vydává na start dnešní etapy! Za malou chvíli začne další ročník Vuelty!
   
  První etapa dlouhá 173 km byla právě odstartována!
   
  172km
  Úvodní část dnešní etapy bude na rovině, kde by se měl vytvořit únik. Zbývající část bude v kopcích a pravděpodobně se dočkáme rozestupů v celkovém pořadí.
   
  170km
  Před peloton se vydalo několik jezdců, kteří mají náskok několik sekund. V tuto chvíli ještě není známo složení vedoucí skupiny.
   
  169km
  První útok několika jezdců neměl příliš dlouhé trvání a peloton je opět pohromadě.
   
  168km
  Ve Španělsku podle francouzské meteorologické společnosti panuje 20 stupňů a jezdcům fouká do boku. Podle předpovědi by mělo během etapy pršet a to není příliš dobrá zpráva.
   
  167km
  Cavagna a Jauregui jsou na čele závodu o pár vteřin před pelotonem. Uvidíme, zda se jim tento útok podaří dotáhnout do konce nebo budou brzy pohlceni pelotonem.
   
  167km
  K této dvojici se ještě přidává Sütterlin.
   
  166km
  Vedoucí trojice má náskok deseti sekund na peloton. Souboj o únik stálé probíhá.
   
  165km
  Cavagna, Jauregui a Sütterlin mají okolo 40 sekund na peloton. Za nimi se vydává Bagues Aritz, který se odpoutal od pelotonu a pokouší se dojet do úniku.
   
  164km
  Na čele se velmi intenzivně závodí a na kompletní složení úniku si budeme ještě muset počkat. Aktuálně je na čele pětice jezdců a za nimi se snaží dojet do úniku Bagues Aritz ze španělského celku Caja Rural, který zde jede na divokou kartu.
   
  160km
  Vypadá to, že se situace na čele stabilizuje a složení vedoucí skupinky je následující: Cavagna, Jauregui, Sütterlin, Wellens a Bol. Tato pětice má náskok dvě minuty na peloton a za nimi je se ztrátou 40 sekund osamocený Bagues Aritz.
   
  157km
  Bagues Aritz se od vedoucí pětky vzdaluje a nevypadá to, že by se měl dostat do úniku.
   
  155km
  Bagues Aritz ztrácí jednu minutu na vedoucí pětici. Peloton už přes tři minuty. O podobě dnešního úniku je rozhodnu. Jedinou otázkou zůstává, zda se jezdec z Caja Rural dostane na čelo nebo bude pohlcen pelotonem.
   
  153km
  Náskok vedoucí pětky (Cavagna, Jauregui, Sütterlin, Wellens, Bol) se navyšuje. Rozestup mezi pelotonem a čelem závodu je tři a půl minuty. Bagues Aritz jede hned v první etapě individuální časovku a jeho ztráta na čelo narůstá na jednu minutu a deset sekund.
   
  150km
  Rozestup mezi pelotonem a vedoucí pěticí se pohybuje stále na stejné úrovni. Bagues Aritz ovšem stále víc a víc ztrácí a s největší pravděpodobností se vrátí zpět do pelotonu.
   
  147km
  Bagues Aritz je zpět v pelotonu, který na vedoucí pětici ztrácí 4 minuty.
   
  143km
  První kopec dnešní etapy je na metě 75 km do cíle. Puerto de Udana je 6 km dlouhý s průměrným sklonem okolo tří procent.
   
  135km
  Cavagna, Jauregui, Sütterlin, Wellens a Bol mají náskok tři a půl minuty na peloton.
   
  131km
  Peloton dnes nedopřeje úniku velký náskok, který se v tuto chvíli pohybuje okolo tří minut.
   
  128km
  Za necelých 50 kilometrů začnou jezdci stoupat na první vrchařskou prémii letošního ročníku. Do té doby se na trati zřejmě nic vážného nestane. Vedoucí pětka si stále drží náskok přes tři minuty.
   
  125km
  Průměrná rychlost v první hodině závodu se pohybuje okolo 45 km/h.
   
  120km
  Cavagna, Jauregui, Sütterlin, Wellens a Bol ztrácejí časový polštář na peloton. Aktuálně má tato skupina jezdců na čele tři minuty k dobru na balík, který táhne Jumbo-Visma.
   
  118km
  Na Puerto de Udana je to nějakých 40 kilometrů a náskok uprchlíků se zmenšil na dvě a půl minuty. Vypadá to, že Jumbo-Visma chce dojet všech pět jezdců ještě před první prémií.
   
  112km
  Čelo závodu už má pouze dvě minuty na balík. Vypadá to na rychlý konec dnešního úniku.
   
  110km
  Časový rozestup mezi pelotonem a vedoucí pěticí se stále zmenšuje.
   
  108km
  Zhruba 30 kilometrů zbývá k úpatí stoupání na Puerto de Udana.
   
  105km
  Podle profilu dnešní etapy v tuto chvíli jezdci začnou mírně stoupat a budou stoupat až na oficiální začátek Puerto de Udana. Oficiálně má tento kopec pouze 6 kilometrů, ale nájezd k němu je přes 20 kilometrů táhlého stoupání.
   
  100km
  Vedoucí pětice stabilizovala náskok na dvou minutách a třiceti vteřinách. Do cíle zbývá 100 kilometrů.
   
  98km
  Jezdci výrazně zpomalili a stoupají k úpatí první vrchařské prémie. Náskok vedoucí pětici se zmenšil na dvě minuty.
   
  96km
  Cavagna a jeho společníci z úniku začínají o svůj náskok velmi rychle přicházet. Aktuálně už mají pouze minutu a půl.
   
  94km
  13 kilometrů zbývá vedoucí skupině jezdců k úpatí stoupání na Puerto de Udana. Jejich náskok na balík se o něco zvětšil a blíží se ke dvěma minutám.
   
  89 km
  Únik to má dnes už téměř jistě spočítané, jeho náskok na peloton klesl už na minutu a půl. Na čele balíku vidíme barvy Movistaru, Jumbo-Visma a také prokontinentálního Burgosu.
   
  88 km
  Lídr EF Pro Cycling Daniel Martínez na kluzké vozovce upadl a nyní musí za pomocí svých dvou týmových kolegů dohánět ztrátu na peloton.
   
  86 km
  Pro Martíneze by neměl být problém vrátit se do hlavního pole, už se pohybuje mezi auty v doprovodné koloně.
   
  85 km
  Ještě 10 km zbývá do prvního klasifikovaného stoupání letošní Vuelty na kopec třetí kategorie Puerto de Udana. Stoupání je oficiálně dlouhé 6 km a má průměrný sklon pouze 2,3 %.
   
  84 km
  Dani Martínez právě úspěšně dorazil zpět do pelotonu, může poděkovat svým týmovým kolegům za ukázkovou spolupráci.
   
  84 km
  Únik mezitím projíždí bufetem a drží si hubený devadesátisekundový náskok.
   
  83 km
  Loni se králem hor na Vueltě stal francouzský závodník AG2R Geoffrey Bouchard, ten ale letos na španělské Grand Tour nestartuje. Na prvním stoupáním by závodníci měli bojovat o tři, dva a jeden bod.
   
  81 km
  Také peloton už má za sebou bufet, na kterém trochu zpomalil, takže náskok ujeté pětice lehce narostl na 1:45.
   
  80 km
  Přichází zprávy o tom, že Mathias Frank, Švýcar z týmu AG2R, se stal prvním odstoupivším závodníkem Vuelty. Tak to by nebyl vůbec dobrý začátek závodu pro tuhle francouzskou stáj, která má za cíl útočit zde na etapová prvenství.
   
  78 km
  Náročná deštivá etapa si bohužel vybírá svou daň překvapivě brzy a Vueltu opouští kromě Franka také nejmladší závodník startovní listiny Ilan Van Wilder, belgický cyklista hájící barvy Sunwebu.
   
  78 km
  Už je tři kilometry zbývají vedoucí pětici na vrchol Puerto de Udana.
   
  76 km
  Peloton stále táhnou hlavně týmy Jumbo-Visma, Movistaru a Burgosu, které drží svůj odstup na únik konstantně na minutě a půl.
   
  74 km
  Nejrychlejším v horském sprintu o body na Puerto de Udana byl Quentin Jauregui z AG2R La Mondiale. Francouz se tedy virtuálně obléká do puntíkovaného trikotu. Ještě ale před sebou dnes máme tři klasifikovaná stoupání, takže se toho samozřejmě může ještě hodně změnit.
   
  72 km
  Nyní závodníky čeká ne příliš prudký sjezd, poté kratší úsek na rovině a pak už výstup na druhé stoupání třetí kategorie Alto de Kampazar.
   
  72 km
  Pořadí na stoupání Puerto de Udana (3. kat.)

  1. Jauregui (AG2R La Mondiale) 3 body
  2. Bol (Burgos) 2
  3. Sütterlin (Sunweb) 1
   
  69 km
  Únik se při souboji o horské body lehce nadělil, ale nyní už zase pomalu dochází ke spojení a kompletní pětice bude zase spolupracovat.
   
  68 km
  Technické problémy musí řešit Kevin Inkelaar, kterého potkal ve sjezdu pád. Nebyl v tom sám, ale hromadný pád to naštěstí nebyl.
   
  66 km
  Náskok úniku na hlavní pole se už snížil na 1:16. Je možné, že na příštím stoupání uvidíme v čelní skupině ataky některých jezdců, protože pokud se nic nezmění, únik bude brzy u konce.
   
  60 km
  Příliš dnes zatím není vidět tým Ineos Grenadiers, s jehož dresem se na Vueltě loučí fenomenální britský cyklista Chris Froome. Britská stáj se nyní pohybuje zhruba uprostřed balíku.
   
  59 km
  Nejaktivnějším týmem na čele pelotonu je aktuálně domácí Movistar, ztráta na únik je opět zhruba na minutě a půl.
   
  58 km
  Závodníci v úniku už pomalu začínají stupat na Alto de Kampazar, kopec třetí kategorie. Tohle stoupání je dlouhé 6,7 km, má průměrné převýšení 4,1 % a vrchol má 53,3 km před cílem.
   
  57 km
  Stefan De Bod ze stáje NTT skončil na zemi a zřejmě upadl zrovna když si svlékal bundu. Navíc mu ještě spadl řetěz, o to více času tedy ztratil.
   
  56 km
  Ještě tři kilometry zbývají závodníkům v úniku na vrchol Alto de Kampazar, kde opět ten nejrychlejší získá tři body do vrchařské soutěže.
   
  53 km
  Únik už je těsně pod vrcholem Alto de Kampazar a brzy přijdou nástupy.
   
  52 km
  Pro další tři body do vrchařské soutěže si dojel Quentin Jauregui, který za sebou opět celkem přesvědčivě nechal Jetse Bola.
   
  52 km
  Pořadí na stoupání Alto de Kampazar (3. kat.)

  1. Jauregui (AG2R La Mondiale) 3 body
  2. Bol (Burgos-BH) 2
  3. Cavagna (Deceuninck-Quick-Step) 1
   
  49 km
  Cyklisté nyní ještě budou krátce stoupat a pak je čeká sjezd a následně první sprinterská prémie letošního ročníku Vuelty. K mání byl měly být body pro pouze tři nejrychlejší, vítěz by si měl připsat čtyři body. Sprinterská prémie se nachází 23 km před cílem, uvidíme, zda to zde únik ještě dotáhne.
   
  49 km
  Rémi Cavagna nastupuje a reaguje na to, že únik už měl náskok jen necelé minuty na peloton.
   
  49 km
  Na závodníka Deceuninck-Quick-Step nikdo nedokázal zareagovat a Francouz si tak v klesání poměrně rychle vybudoval znatelný náskok.
   
  48 km
  Cavagna teď opravdu šlape do pedálů plnou silou a už se dostává na rovinatější pasáže. Ještě ho ale čeká větší část klesání, kdy může svůj náskok ještě zvýšit, ale bude muset riskovat.
   
  47 km
  Cavagna nemá moc velké naděje na vítězství v etapě, protože peloton na něj ztrácí jen minutku. Mohl by se však i přesto po etapě vydat na stupně vítězů, za svůj nástup by si totiž mohl vysloužit ocenění pro nejaktivnějšího závodníka dnešní etapy. I to může být velká motivace.
   
  44 km
  Mezitím už byl Cavagna dojet kolegy z úniku, takže jeho nástup neměl příliš dlouhého trvání.
   
  44 km
  Peloton začíná zrychlovat a začíná se bojovat o pozice. Dá se očekávat, že závěr etapy bude hodně rychlý a také dosti nervózní.
   
  43 km
  Dalším závodníkem z úniku, který to ještě zkouší a nastupuje, je Sütterlin ze Sunwebu. Prozatím si ve sjezdu vypracoval sedmisekundový náskok.
   
  38 km
  Únik je už zase pohromadě, tedy kromě Tima Wellense, který se už vrátil do pelotonu.
   
  34 km
  Peloton ještě nechce únik definitivně dorazit, aby náhodou hned nezačali nastupovat další závodníci. Nyní hlavní skupina na únik ztrácí půlminutu.
   
  33 km
  Ještě 10 km zbývá závodníkům z úniku do sprinterské prémie.
   
  30 km
  Čtveřice na čele už se změnila na trojici, vypadl z ní trochu překvapivě Cavagna. Peloton už ztrácí jen 20 sekund.
   
  28 km
  Peloton si s únikem dál pohrává a opět mu dává k dispozici 42 sekund náskoku. To je ale samozřejmě vzhledem k cílovému stoupání stále málo.
   
  26 km
  Před pelotonem už zůstává pouze závodník AG2R Jauregui, který má náskok jen 21 sekund.
   
  25 km
  Vypadá to, že na sprinterské prémii už budou bojovat o body pouze závodníci z pelotonu, uvidíme, zda se dočkáme prvního sprinterského souboje mezi Pascalem Ackermannem a Samem Bennettem.
   
  25 km
  Jauregui může být pyšný na to, že zůstal jako poslední před pelotonem, nyní už ale své snahy vzdává a je konečně také dojet hlavním polem.
   
  24 km
  Na čelo si najíždějí sestavy týmů pro celkové pořadí, k vidění jsou dresy Ineosu, Astany a Movistaru.
   
  23 km
  O body na sprinterské prémii se nakonec vůbec nebojovalo a není divu, že tato prémie žádného sprintera nezajímala. Na Vueltě totiž bývá zvykem, že bodovací soutěž vyhrávají závodníci na celkové pořadí, v posledních letech to byli Roglič, Valverde a Froome. Sprinteři budou aktivní jen v těch několika málo etapách, které budou mít rovinatý dojezd.
   
  21 km
  Na programu je nyní předposlední vrchařská prémie, pojede se na
  Alto de Elgeta, stoupání třetí kategorie, které je dlouhé 6,2 km, má průměrný sklon 5,2 % a vrchol má 17 km před cílem.
   
  20 km
  Peloton se pomalu ale jistě začíná drobit. Stále je sice ještě hodně početný, ale někteří závodníci už tempu nestačí a vystupují si z hlavního pole.
   
  21 km
  To však není případ českého cyklisty Jan Hirta, který je v obklopení týmových kolegů vidět hodně vepředu.
   
  20 km
  V pelotonu došlo k pádu, na zemi skončil někdo z týmu Education First. Začínají velké zmatky, pády se rozhodně daly očekávat.
   
  19 km
  Týmu EF se dnes bohužel lepí smůla na paty. V průběhu etapy nyl na zemi Martínez, nyní je to druhý lídr Michael Woods a na úspěch ve dnešní etapě může zapomenout.
   
  18 km
  Špatný den prožívá také AG2R La Mondiale, tomu totiž po Frankovi ze závodu odstupuje už v první etapě také Alexandre Geniez.
   
  18 km
  Z pelotonu, který je teď rozpojený na několik skupinek, vystupuje také Christopher Froome. To není dobrá zpráva pro legendárního britského vrchaře.
   
  17 km
  Jeho týmoví kolegové mezitím určují tempo pelotonu, takže hned v první etapě známe odpověď na otázku, kdo bude hlavním lídrem Ineosu. Bude to Richard Carapaz, ekvádorský cyklista, který dokázal loni vyhrát Giro.
   
  Pořadí na sprinterské prémii Bergara

  1. Ladagnous 4 body
  2. Elissonde 2
  3. Ries 1
   
  16 km
  Froome se ještě na chvíli do hlavní skupiny vrátil, ale už se zase trápí a odpadá. Další šanci vrátit se bude mít zase ve sjezdu z Alto de Elgeta.
   
  16 km
  Tento kopec už mají závodníci za sebou. Nyní je bude čekat krátký sjezd a pak už výstup na cílové stoupání Alto de Arrate.
   
  16 km
  Vepředu jsou vidět favoriti závodu jako Carapaz, Formolo, Roglič, Pinot, Mass, Valverde a další. Měl by tam stále být také Hirt.
   
  16 km
  Pořadí na Alto de Elgeta (3. kat)

  1. Badilatti (Israel Startup Nation) 3 body
  2. Martin (Israel Startup Nation) 2
  3. Amador (Ineos Grenadiers) 1
   
  15 km
  Vzhledem k tomu, že Jauregui dokázal získat v úniku do soutěže vrchařů jen šest bodů, je teď vice méně jasné, že do vedení této soutěže se dostane ten závodník, který bude první na stoupání první kategorie Alto de Arrate, které vrcholí 2,5 km před cílem.
   
  13 km
  Alto de Arrate je náročné stoupání dlouhé 5,3 km s průměrným sklonem 7,7 %. Nejprudší pasáže mají až 13 % a nachází se těsně před vrcholem. Těšme se na souboj nejlepších vrchařů.
   
  11 km
  Nejprve ale musí závodníci dokončit sjezd, který je na mokré vozovce hodně nebezpečný. Na čele pelotonu jsou stále barvy Ineosu, konkrétně je tam Amador.
   
  10 km
  Froome v tomto klesání nijak neriskuje a má velkou ztrátu na peloton.
   
  7,7 km
  Nepříjemné klesání už má peloton za sebou a brzy se už začne stoupat na Arrate.
   
  6,8 km
  Ineos stále vepředu, Amador začíná jako první zdolávat cílové stoupání.
   
  6,4 km
  Amador už má odpracováno a jeho pozici na špici pelotonu teď přebírá Ivan Sosa.
   
  6 km
  Za závodníky Ineosu jsou poskládány nekompletní týmy Movistaru a Jumbo Visma. Uvidíme souboj Carapaze, Rogliče, Dumoulina a Valverdeho s Massem?
   
  5,8 km
  V závěru skupiny favoritů, která čítá přibližně 20 jezdců, se stále drží také Jan Hirt. Zdeněk Štybar už v ní dávno není, tahle etapa nebyla pro něj.
   
  5,5 km
  Jan Hirt už bohužel začíná ztrácet a o etapové prvenství nezabojuje.
   
  5,3 km
  Hirt ale není zdaleka sám, kdo už nestačí tempu nejlepších, zaostávají také Martínez nebo Wout Poels.
   
  5 km
  Skupina favoritů už má jen asi patnáct závodníků. Mírné problémy začíná mít i Valverde, ale ještě se drží.
   
  4,7 km
  Máme tu první nástup, který má na svědomí Sepp Kuss z Jumbo-Visma!
   
  4,4 km
  Na Američanův náskok reaguje velmi dobře Chávez, ale zaostávat začíná spolulídr Jumbo-Visma Tom Dumoulin. Tak to je velké překvapení.
   
  4,1 km
  Dumoulin vytvořil dvojici s Valverdem a tito dva se nyní ještě pokusí vrátit se zpět mezi ostatní favority.
   
  3,8 km
  Kuss, Carapaz, Carthy, Roglič, George Bennett, Mas a Martin jsou ve vedoucí skupině.
   
  3,5 km
  Jumbo-Visma sice vinou nástupu Kusse přišlo o Dumoulina, ale jinak to á rozjeté skvěle, ve vedoucí skupině má tři závodníky. Ostatní týmy už jsou jen po jednom.
   
  3,1 km
  Sepp Kuss určuje tempo čelní skupiny, ale zatím urval jen týmového kolegu Bennetta.
   
  2,8 km
  Bennett se nyní možná stáhne k Dumoulinovi a pokusí se limitovat jeho ztráty.
   
  2,2 km
  Grossschartner je nakonec tím zástupcem Bory, který se drží v čelní skupině. Tak to je výborná práce tohoto Rakušana.
   
  2,1 km
  To nejprudší stoupání už má čelní skupina za sebou, takže velké rozdíly už zřejmě nečekejme. Určitě ale přijde závěrečný spurt o etapu a červený dres lídra Vuelty.
   
  1,3 km
  Daleko před cílem jako první nastupuje Carthy, ale hned reaguje Mas a zalepuje drobnou ztrátu.
   
  800 m
  Nastupuje také Primož Roglič a tohle už vypadá mnohem zajímavěji!
   
  700 m
  Naopak Carthy už na ostatní nestačí.
   
  500 m
  Roglič má stále drobný náskok a zdá se, že je rozhodnuto.
   
  Cíl
  Primož Roglič je vítězem první etapy letošní Vuelty a obleče se do červeného!
   
  Cíl
  Z odstupem jedné sekundy za Rogličem finišuje na druhém místě Richard Carapaz a třetí končí Daniel Martin.
   
  Cíl
  Dumoulin, Valverde a Gesink dorazili do cíle se zhruba minutovou ztrátou.
   
  Konec
  První etapa Vuelty je u konce.
   
  První etapa Vuelty je za námi. V úvodu etapy se do úniku dostala skupina pěti závodníků, která ale nedostala od pelotonu velkou volnost a 25 km před cílem byl únik zlikvidován. Jako první z favoritů v závěru etapy začal ztrácet Chris Froome, v závěrečném stoupání pak na tempo těch nejlepších nestačili také Dumoulin, Poels, Valverde, Gesink nebo Bennett a vinou pádu ztratil hodně času také Wood. V závěrečném stoupání určoval tempo Sepp Kuss a vítězem etapy se i díky jeho práci stal jeho týmový kolega Primož Roglič. Slovinec na Vueltě obhajuje loňské vítězství a červený dres tak nikomu nepůjčuje a zítra už ho v něm opět uvidíme závodit. Druhý skončil Carapaz, třetí Martin.

  Jan Hirt se dlouho držel v čelní skupině, ale v závěrečném stoupání ani on na nejlepší nestačil a nakonec dorazil do cíle na 34. místě se ztrátou více než dvou minut.
   
  Konečné pořadí 1. etapy

  1. Primož Roglič (Team Jumbo-Visma) SLO 4:22:34 hod
  2. Richard Carapaz (Ineos Grenadiers) ECU +1 s
  3. Daniel Martin (Israel Start-Up Nation) IRL +1
  4. Esteban Cháves (Mitchelton-Scott) COL +1
  5. Felix Grossschartner (Bora-Hansgrohe) AUT +1
  6. Enric Mas (Movistar Team) ESP +1
  7. Hugh John Carthy (EF Pro Cycling) GBR +4
  8. Sepp Kuss (Team Jumbo-Visma) USA +10
  9. George Bennett (Team Jumbo-Visma) AUS +40
  10. Andrea Bagioli (Deceunink-Quick-Step) ITA +51
  ...
  34. Jan Hirt (CCC Team) CZE +2:22 min
  135. Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick-Step) CZE +15:20
   
  Průběžné pořadí Vuelty po 1. etapě (červený trikot)

  1. Primož Roglič (Team Jumbo-Visma) SLO 4:22:34 hod
  2. Richard Carapaz (Ineos Grenadiers) ECU +5 s
  3. Daniel Martin (Israel Start-Up Nation) IRL +7
  4. Esteban Cháves (Mitchelton-Scott) COL +11
  5. Felix Grossschartner (Bora-Hansgrohe) AUT +11
  6. Enric Mas (Movistar Team) ESP +11
  7. Hugh John Carthy (EF Pro Cycling) GBR +14
  8. Sepp Kuss (Team Jumbo-Visma) USA +20
  9. George Bennett (Team Jumbo-Visma) AUS +50
  10. Andrea Bagioli (Deceunink-Quick-Step) ITA +1:01 min
  ...
  34. Jan Hirt (CCC Team) CZE +2:32 min
  135. Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick-Step) CZE +15:30
   
  Pořadí bodovací soutěže po 1. etapě (zelený trikot)

  1. Primož Roglič (Team Jumbo-Visma) SLO 25 bodů
  2. Richard Carapaz (Ineos Grenadiers) ECU 20
  3. Daniel Martin (Israel Start-Up Nation) IRL 16
  4. Esteban Cháves (Mitchelton-Scott) COL 14
  5. Felix Grossschartner (Bora-Hansgrohe) AUT 12
  6. Enric Mas (Movistar Team) ESP 10
  7. Hugh John Carthy (EF Pro Cycling) GBR 9
  8. Sepp Kuss (Team Jumbo-Visma) USA 8
  9. George Bennett (Team Jumbo-Visma) AUS 7
  10. Andrea Bagioli (Deceunink-Quick-Step) ITA 6
   
  Pořadí vrchařské soutěže po 1. etapě (puntíkovaný trikot)

  1. Sepp Kuss (Team Jumbo-Visma) USA 10 bodů
  2. Quentin Jauregui (AG2R La Mondiale) FRA 6
  3. Enric Mas (Movistar Team) ESP 6
  4. Richard Carapaz (Ineos Grenadiers) ECU 4
  5. Daniel Martin (Israel Start-Up Nation) IRL 4
  6. Jetse Bol (Burgos-BH) NED 4
  7. Matteo Badilatti (Israel Start-Up Nation) SUI 3
  8. Esteban Cháves (Mitchelton-Scott) COL 1
  9. Andrey Amador (Ineos Grenadiers) CRC 1
  10. Rémi Cavagna (Deceuninck-Quick-Step) FRA 1
   
  Pořadí závodníků do 25 let (bílý trikot)

  1. Enric Mas (Movistar Team) ESP 4:22:35 hod
  2. Andrea Bagioli (Deceuninck-Quick-Step) ITA +50 s
  3. Gino Mäder (NTT Pro Cycling Team) SUI +1:31 min
  4. Niklas Eg (Trek-Segafredo) DEN +1:37
  5. Ivan Ramiro Sosa (Ineos Grenadiers) COL +1:50
  6. Clément Champoussin (AG2R La Mondiale) FRA +1:50
  7. Gerog Zimmermann (CCC Team) GER +2:21
  8. David Gaudu (Groupama-FDJ) FRA +2:21
  9. Juan Pedro López (Trek-Segafredo) ESP +2:21
  10. William Barta (CCC Team) USA +4:05
   
  Pořadí týmů po 1. etapě

  1. Team Jumbo-Visma 13:08:32 hod
  2. Movistar Team +1:19 min
  3. UAE Team Emirates +2:30
  4. Trek-Segafredo +4:27
  5. Ineos Grenadiers +6:40
  6. CCC Team +8:00
  7. Cofidis +8:16
  8. Astana Pro Team +9:03
  9. Mitchelton-Scott +11:44
  10. Total Direct Energie +15:30
   
  Z mé strany je to z dnešní etapy všechno, přeji hezký zbytek dne. (18:16:35)

  Petr Sumbal

  Vojtěch Görög

  Konečné pořadí 1. etapy
  1. Primož Roglič (Team Jumbo-Visma) SLO 4:22:34 hod
  2. Richard Carapaz (Ineos Grenadiers) ECU +1 s
  3. Daniel Martin (Israel Start-Up Nation) IRL +1
  4. Esteban Cháves (Mitchelton-Scott) COL +1
  5. Felix Grossschartner (Bora-Hansgrohe) AUT +1
  6. Enric Mas (Movistar Team) ESP +1
  7. Hugh John Carthy (EF Pro Cycling) GBR +4
  8. Sepp Kuss (Team Jumbo-Visma) USA +10
  9. George Bennett (Team Jumbo-Visma) AUS +40
  10. Andrea Bagioli (Deceunink-Quick-Step) ITA +51
  ...
  34. Jan Hirt (CCC Team) CZE +2:22 min
  135. Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick-Step) CZE +15:20

  Průběžné pořadí Vuelty po 1. etapě (červený trikot)
  1. Primož Roglič (Team Jumbo-Visma) SLO 4:22:34 hod
  2. Richard Carapaz (Ineos Grenadiers) ECU +5 s
  3. Daniel Martin (Israel Start-Up Nation) IRL +7
  4. Esteban Cháves (Mitchelton-Scott) COL +11
  5. Felix Grossschartner (Bora-Hansgrohe) AUT +11
  6. Enric Mas (Movistar Team) ESP +11
  7. Hugh John Carthy (EF Pro Cycling) GBR +14
  8. Sepp Kuss (Team Jumbo-Visma) USA +20
  9. George Bennett (Team Jumbo-Visma) AUS +50
  10. Andrea Bagioli (Deceunink-Quick-Step) ITA +1:01 min
  ...
  34. Jan Hirt (CCC Team) CZE +2:32 min
  135. Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick-Step) CZE +15:30

  Pořadí bodovací soutěže po 1. etapě (zelený trikot)
  1. Primož Roglič (Team Jumbo-Visma) SLO 25 bodů
  2. Richard Carapaz (Ineos Grenadiers) ECU 20
  3. Daniel Martin (Israel Start-Up Nation) IRL 16
  4. Esteban Cháves (Mitchelton-Scott) COL 14
  5. Felix Grossschartner (Bora-Hansgrohe) AUT 12
  6. Enric Mas (Movistar Team) ESP 10
  7. Hugh John Carthy (EF Pro Cycling) GBR 9
  8. Sepp Kuss (Team Jumbo-Visma) USA 8
  9. George Bennett (Team Jumbo-Visma) AUS 7
  10. Andrea Bagioli (Deceunink-Quick-Step) ITA 6
  Pořadí vrchařské soutěže po 1. etapě (puntíkovaný trikot)
  1. Sepp Kuss (Team Jumbo-Visma) USA 10 bodů
  2. Quentin Jauregui (AG2R La Mondiale) FRA 6
  3. Enric Mas (Movistar Team) ESP 6
  4. Richard Carapaz (Ineos Grenadiers) ECU 4
  5. Daniel Martin (Israel Start-Up Nation) IRL 4
  6. Jetse Bol (Burgos-BH) NED 4
  7. Matteo Badilatti (Israel Start-Up Nation) SUI 3
  8. Esteban Cháves (Mitchelton-Scott) COL 1
  9. Andrey Amador (Ineos Grenadiers) CRC 1
  10. Rémi Cavagna (Deceuninck-Quick-Step) FRA 1
  Pořadí závodníků do 25 let (bílý trikot)
  1. Enric Mas (Movistar Team) ESP 4:22:35 hod
  2. Andrea Bagioli (Deceuninck-Quick-Step) ITA +50 s
  3. Gino Mäder (NTT Pro Cycling Team) SUI +1:31 min
  4. Niklas Eg (Trek-Segafredo) DEN +1:37
  5. Ivan Ramiro Sosa (Ineos Grenadiers) COL +1:50
  6. Clément Champoussin (AG2R La Mondiale) FRA +1:50
  7. Gerog Zimmermann (CCC Team) GER +2:21
  8. David Gaudu (Groupama-FDJ) FRA +2:21
  9. Juan Pedro López (Trek-Segafredo) ESP +2:21
  10. William Barta (CCC Team) USA +4:05
  Pořadí týmů po 1. etapě
  1. Team Jumbo-Visma 13:08:32 hod
  2. Movistar Team +1:19 min
  3. UAE Team Emirates +2:30
  4. Trek-Segafredo +4:27
  5. Ineos Grenadiers +6:40
  6. CCC Team +8:00
  7. Cofidis +8:16
  8. Astana Pro Team +9:03
  9. Mitchelton-Scott +11:44
  10. Total Direct Energie +15:30