Mimořádná tisková konference FAČR (kon.)
koniec udalosti
Mimořádná tisková konference FAČR

cz Pondelok 19.10.2020, 16:35Tlačové konferencie
   
  Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 16:00.
   
  Hezké pondělní odpoledne u kauzy, která aktuálně hýbe zmrazeným sportovním prostředím. Fotbalová asociace na dnešní 15. hodinu svolala mimořádnou valnou hromadu, na které se bude zabývat páteční razií policejních složek v centrech FAČR po celé republice, po které skončil ve vazbě mimo jiné i 2. místopředseda svazu Roman Berbr. O hodinu později mají být výsledky jednání sděleny médiím.
   
  K čemu vlastně došlo?
  V pátek ráno došlo k celostátní akci Národní centrály proti organizovanému zločinu v sídlech fotbalového svazu. Podle kriminalistů se obvinění dopustili korupce, když údajně ovlivňovali výsledky zápasů v nižších soutěžích. V poutech skončilo devatenáct lidí, soud následně čtveřici z nich poslal do vazby. Kromě už zmíněného Romana Berbra šlo o sportovního ředitele druholigového Vyšehradu Romana Rogoze (některá média uvádí, že právě postup Vyšehradu do druhé ligy v sezóně 2018/19 měl být založen na této nelegální činnosti), rozhodčího Tomáše Grimma a bývalého prvoligového hráče Michala Káníka.

  Ten už jednou v křížku se zákonem za ovlivňování zápasů byl. Server Budějcká Drbna připomněl v neděli, že bývalému hráči českobudějovického Dynama byl v roce 2016 jako předsedovi klubu SK Strakonice 1908 vyměřen trestní příkaz za ovlivňování výsledků ve prospěch sázkařské mafie. Soud pak k tomuto příkazu přidal druhý za krácení daní a nepravomocně odsoudil Káníka k podmínečnému odnětí svobody na tři roky. Kvůli chybě ve výši trestů v příkazech se však do případu se stížností vložil i bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán a Nejvyšší soud jejich platnost zrušil.
   
  Jednání zřejmě ještě není u konce. Start tiskovky se tak protáhne.
   
  Situace se ani po půl hodině nezměnila. Stále čekáme.
   
  Je to tu!
   
  Přítomni jsou: Předseda FAČR Martin Malík a generální sekretář Jan Pauly.
   
  Slovo si bere Martin Malík.
   
  Obracím se na Vás z pozice předsedy svazu, kterého situace netěší.
   
  Chyby ve fotbale jsou a byly a ani já nejsem bez viny.
   
  Předstoupil jsem dnes před VV s několika požadavky pro řešení situace.
   
  Přijal jsem rezignaci Romana Berbra na pozici místopředsedy FAČR, jeho pozici ve VV a v plzeňském krajském svazu. Výkonný výbor také odvolal komisi rozhodčí, krom Tomáše Bárty, který je volený za LFA.
   
  LFA musíme dát prostředky pro čisté vedení soutěže.
   
  Výkonný výbor odvolal komisi rozhodčích pro Čechy a ustanoví komisi novou.
   
  Výkonný výbor odsouhlasil mimořádnou kontrolu a plošný dohled nad financováním a organizací zápasů, zejména pak nad fungováním plzeňského svazu.
   
  Výkonný výbor svolil ke snaze o vytvoření speciální policejní jednotky, která se bude zabývat matchfixingem.
   
  Je třeba podpořit nábor nových rozhodčích a dosáhnout kultivace tohoto stavu.
   
  Těchto sedm bodů je třeba vnímat jako začátek. Celý český fotbal si musí znovu získat důvěru fanoušků a já osobně jsem připraven na otevřenou diskuzi.
   
  Koronavirová epidemie stála všechny spoustu sil a já odmítám, aby současná situace kazila jejich dobrou práci.
   
  Musíme se semknout, konstruktivně spolu mluvit a dostal fotbal z ofsajdu. Až pak se starat o sebe.
   
  Nyní se ke slovu dostávají novináři.
   
  Jedním z bodů obžaloby je i zpronevěra, víte, o co jde?
  Malík: Nevíme, nejsme účastníky řízení. Ale nebude to nic ve FAČR.
   
  Neměl by odstoupit celý VV?
  Malík: Uvažoval jsem o tom, ale podle mne aktuálně není na toto prostor. Neměli bychom teď politikařit, ale konat nutné kroky. Bylo by zbabělé teď říct odcházím.
   
  Bude se případy zabývat disciplinární komise?
  Pauly: To je na DK, ale mohlo by se to stát.
   
  Objevily se zprávy o napojení na mezinárodní sázkařský kartel, měli jste o tom informace? Už se aférou zabývala UEFA?
  Malík: O napojení na kartel žádné indicie nemáme. UEFU jsem okamžitě informoval a jsme v kontaktu.
   
  Na kolik tato situace poškodí český fotbal?
  Malík: To si netroufnu odhadnout. Ale je to útok na podstatu fotbalu.
   
  Jak dopadlo hlasování VV?
  Malík: Přesné výsledky jsou tajné, ale byla to významná většina.
   
  Byli jste v kontaktu s právníky Berbra a Rogoze?
  Pauly: I kdybychom chtěli, oni jsou vázáni mlčenlivostí. Právní zástupce Romana Berbra akorát doručil na sekretariát rezignaci.
   
  Proč si myslíte, že můžete dosáhnout změn, když jste jako předseda doposud o ničem nevěděl?
  Malík: Je těžké sbírat ke všemu důkazy a myslím si, že se postupně ukáže, že k takovým informacím se může dostat jen policie. Můžu jen doufat, že dojde časem k oné kultivaci. Teď se musíme soustředit na náborovou kampaň na rozhodčí.
   
  Výkonný výbor údajně nebyl informován o Berbrovo rezignaci, je to pravda?
  Malík: Ano, tuto informaci jsem dostal těsně před začátkem tiskové konference.
   
  Jste rád, že se fotbal zbavil postavy Romana Berbra?
  Malík: Já jsem se vždy děsil toho, co by se stalo, kdyby byl konec Romana Berbra ve fotbale náhlý. Teď se musíme soustředit na to, aby se fotbal z této situace oklepal.
   
  Měl jste indicie, že by mohlo docházet k ovlivňování rozhodčích?
  Malík: Tu a tam něco zaslechnete, ale pevné indicie jsem neměl.
   
  Tisková konference v tento moment skončila.
   
  Co přinesla tato tisková konference?

  - Roman Berbr rezignoval na pozici místopředsedy FAČR, vzdal se místa ve výkonném výboru a skončil i jako předseda plzeňského krajského svazu.

  - Výkonný výbor odvolal členy Komise rozhodčích Fotbalové asociace České republiky, s výjimkou Tomáše Bárty za LFA, s tím, že bude sestavena komise prozatímní.

  - Výkonný výbor odvolal členy Komise rozhodčích Řídící komise pro Čechy a na svém příštím zasedání, či prostřednictvím per-rollam (korespondenčně), jmenuje komisi novou.


  - Výkonný výbor FAČR předpokládá, že prvním úkolem těchto komisí bude předložení nových listin rozhodčích a delegátů, samozřejmě bez osob, proti nimž bylo zahájeno trestní stíhání.

  - Výkonný výbor odsouhlasil mimořádnou kontrolu financování Krajských fotbalových svazů se speciálním zaměřením na Plzeňský krajský fotbalový svaz, který doposud vedl právě Roman Berbr.
  - Zároveň pověřil Předsedu Výkonného výboru, aby zajistil plošný dohled nad utkáními z pohledu match-fixingu, a to jak v oblasti profesionálních, tak i amatérských soutěží a aby se zasadil ve spolupráci se státními orgány o vznik specializovaného policejního útvaru, který by se zabýval právě problematikou ovlivňování zápasů nejenom ve fotbale.

  - Výkonný výbor pověřil Předsedu Výkonného výboru, aby osobně zajistil pokračování a další rozvoj úspěšného Projektu náboru nových rozhodčích s tím, že je třeba maximalizovat výsledky náboru tak, aby tyto výsledky skutečně vedly ke kultivaci rozhodcovského stavu a celého fotbalového prostředí.
   
  Tímto se s vámi loučím a přeji hezký den. (17:24:01)

  Marek Baloun