Mimořádná tisková konference FAČR (kon.)
koniec udalosti
Mimořádná tisková konference FAČR

cz Pondelok 19.10.2020, 16:35Tlačové konferencie
   
  Tímto se s vámi loučím a přeji hezký den. (17:24:01)
   
  Co přinesla tato tisková konference?

  - Roman Berbr rezignoval na pozici místopředsedy FAČR, vzdal se místa ve výkonném výboru a skončil i jako předseda plzeňského krajského svazu.

  - Výkonný výbor odvolal členy Komise rozhodčích Fotbalové asociace České republiky, s výjimkou Tomáše Bárty za LFA, s tím, že bude sestavena komise prozatímní.

  - Výkonný výbor odvolal členy Komise rozhodčích Řídící komise pro Čechy a na svém příštím zasedání, či prostřednictvím per-rollam (korespondenčně), jmenuje komisi novou.


  - Výkonný výbor FAČR předpokládá, že prvním úkolem těchto komisí bude předložení nových listin rozhodčích a delegátů, samozřejmě bez osob, proti nimž bylo zahájeno trestní stíhání.

  - Výkonný výbor odsouhlasil mimořádnou kontrolu financování Krajských fotbalových svazů se speciálním zaměřením na Plzeňský krajský fotbalový svaz, který doposud vedl právě Roman Berbr.
  - Zároveň pověřil Předsedu Výkonného výboru, aby zajistil plošný dohled nad utkáními z pohledu match-fixingu, a to jak v oblasti profesionálních, tak i amatérských soutěží a aby se zasadil ve spolupráci se státními orgány o vznik specializovaného policejního útvaru, který by se zabýval právě problematikou ovlivňování zápasů nejenom ve fotbale.

  - Výkonný výbor pověřil Předsedu Výkonného výboru, aby osobně zajistil pokračování a další rozvoj úspěšného Projektu náboru nových rozhodčích s tím, že je třeba maximalizovat výsledky náboru tak, aby tyto výsledky skutečně vedly ke kultivaci rozhodcovského stavu a celého fotbalového prostředí.
   
  Tisková konference v tento moment skončila.
   
  Měl jste indicie, že by mohlo docházet k ovlivňování rozhodčích?
  Malík: Tu a tam něco zaslechnete, ale pevné indicie jsem neměl.
   
  Jste rád, že se fotbal zbavil postavy Romana Berbra?
  Malík: Já jsem se vždy děsil toho, co by se stalo, kdyby byl konec Romana Berbra ve fotbale náhlý. Teď se musíme soustředit na to, aby se fotbal z této situace oklepal.
   
  Výkonný výbor údajně nebyl informován o Berbrovo rezignaci, je to pravda?
  Malík: Ano, tuto informaci jsem dostal těsně před začátkem tiskové konference.
   
  Proč si myslíte, že můžete dosáhnout změn, když jste jako předseda doposud o ničem nevěděl?
  Malík: Je těžké sbírat ke všemu důkazy a myslím si, že se postupně ukáže, že k takovým informacím se může dostat jen policie. Můžu jen doufat, že dojde časem k oné kultivaci. Teď se musíme soustředit na náborovou kampaň na rozhodčí.
   
  Byli jste v kontaktu s právníky Berbra a Rogoze?
  Pauly: I kdybychom chtěli, oni jsou vázáni mlčenlivostí. Právní zástupce Romana Berbra akorát doručil na sekretariát rezignaci.
   
  Jak dopadlo hlasování VV?
  Malík: Přesné výsledky jsou tajné, ale byla to významná většina.
   
  Na kolik tato situace poškodí český fotbal?
  Malík: To si netroufnu odhadnout. Ale je to útok na podstatu fotbalu.
   
  Objevily se zprávy o napojení na mezinárodní sázkařský kartel, měli jste o tom informace? Už se aférou zabývala UEFA?
  Malík: O napojení na kartel žádné indicie nemáme. UEFU jsem okamžitě informoval a jsme v kontaktu.
   
  Bude se případy zabývat disciplinární komise?
  Pauly: To je na DK, ale mohlo by se to stát.
   
  Neměl by odstoupit celý VV?
  Malík: Uvažoval jsem o tom, ale podle mne aktuálně není na toto prostor. Neměli bychom teď politikařit, ale konat nutné kroky. Bylo by zbabělé teď říct odcházím.
   
  Jedním z bodů obžaloby je i zpronevěra, víte, o co jde?
  Malík: Nevíme, nejsme účastníky řízení. Ale nebude to nic ve FAČR.
   
  Nyní se ke slovu dostávají novináři.
   
  Musíme se semknout, konstruktivně spolu mluvit a dostal fotbal z ofsajdu. Až pak se starat o sebe.
   
  Koronavirová epidemie stála všechny spoustu sil a já odmítám, aby současná situace kazila jejich dobrou práci.
   
  Těchto sedm bodů je třeba vnímat jako začátek. Celý český fotbal si musí znovu získat důvěru fanoušků a já osobně jsem připraven na otevřenou diskuzi.
   
  Je třeba podpořit nábor nových rozhodčích a dosáhnout kultivace tohoto stavu.
   
  Výkonný výbor svolil ke snaze o vytvoření speciální policejní jednotky, která se bude zabývat matchfixingem.
   
  Výkonný výbor odsouhlasil mimořádnou kontrolu a plošný dohled nad financováním a organizací zápasů, zejména pak nad fungováním plzeňského svazu.
   
  Výkonný výbor odvolal komisi rozhodčích pro Čechy a ustanoví komisi novou.
   
  LFA musíme dát prostředky pro čisté vedení soutěže.
   
  Přijal jsem rezignaci Romana Berbra na pozici místopředsedy FAČR, jeho pozici ve VV a v plzeňském krajském svazu. Výkonný výbor také odvolal komisi rozhodčí, krom Tomáše Bárty, který je volený za LFA.
   
  Předstoupil jsem dnes před VV s několika požadavky pro řešení situace.
   
  Chyby ve fotbale jsou a byly a ani já nejsem bez viny.
   
  Obracím se na Vás z pozice předsedy svazu, kterého situace netěší.
   
  Slovo si bere Martin Malík.
   
  Přítomni jsou: Předseda FAČR Martin Malík a generální sekretář Jan Pauly.
   
  Je to tu!
   
  Situace se ani po půl hodině nezměnila. Stále čekáme.
   
  Jednání zřejmě ještě není u konce. Start tiskovky se tak protáhne.
   
  K čemu vlastně došlo?
  V pátek ráno došlo k celostátní akci Národní centrály proti organizovanému zločinu v sídlech fotbalového svazu. Podle kriminalistů se obvinění dopustili korupce, když údajně ovlivňovali výsledky zápasů v nižších soutěžích. V poutech skončilo devatenáct lidí, soud následně čtveřici z nich poslal do vazby. Kromě už zmíněného Romana Berbra šlo o sportovního ředitele druholigového Vyšehradu Romana Rogoze (některá média uvádí, že právě postup Vyšehradu do druhé ligy v sezóně 2018/19 měl být založen na této nelegální činnosti), rozhodčího Tomáše Grimma a bývalého prvoligového hráče Michala Káníka.

  Ten už jednou v křížku se zákonem za ovlivňování zápasů byl. Server Budějcká Drbna připomněl v neděli, že bývalému hráči českobudějovického Dynama byl v roce 2016 jako předsedovi klubu SK Strakonice 1908 vyměřen trestní příkaz za ovlivňování výsledků ve prospěch sázkařské mafie. Soud pak k tomuto příkazu přidal druhý za krácení daní a nepravomocně odsoudil Káníka k podmínečnému odnětí svobody na tři roky. Kvůli chybě ve výši trestů v příkazech se však do případu se stížností vložil i bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán a Nejvyšší soud jejich platnost zrušil.
   
  Hezké pondělní odpoledne u kauzy, která aktuálně hýbe zmrazeným sportovním prostředím. Fotbalová asociace na dnešní 15. hodinu svolala mimořádnou valnou hromadu, na které se bude zabývat páteční razií policejních složek v centrech FAČR po celé republice, po které skončil ve vazbě mimo jiné i 2. místopředseda svazu Roman Berbr. O hodinu později mají být výsledky jednání sděleny médiím.
   
  Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 16:00.

  Marek Baloun